V několika českých městech se demonstrovalo proti vzrůstajícímu rasismu a neonacismu. Akce svolali romští aktivisté. Zatímco například v Praze byl klid, v Ostravě se Romové dostali do slovní potyčky s pravicovými radikály. V Chomutově hodili pravicoví extremisté mezi Romy světlici. Romové tam proto akci raději zrušili.
Zhruba dvacet pravicových extremistů z organizace Autonomní nacionalisté se pokusilo narušit demonstraci Romů na náměstí 1. máje v Chomutově. Na demonstrující Romy pokřikovali hesla "Čechy Čechům" nebo "Nic než národ" a mezi demonstrující hodili světlici. Policie střetu obou skupin zabránila.
ČTĚTE TAKÉ: Romové půjdou demonstrovat proti extremismu
Romové proto plánovanou akci kvůli útokům neonacistů rozpustili. Organizátoři uvedli, že účast neonacistů očekávali, demonstraci zrušili kvůli bezpečnosti účastníků. Na začátku demonstrace bylo podle informací na náměstí asi jen 10 policistů a strážníků. V 16.30 však mluvčí chomutovských policistů Marie Pivková informovala, že na místě zasahovalo 30 policistů. Na akci byla povolána i zásahová jednotka z Ústí nad Labem. Krátce před 17. hodinou dorazili těžkooděnci.
Na Masarykově náměstí v Ostravě se sešlo asi 120 Romů, po zhruba 20 minutách se v jedné z přilehlých ulic objevily tři desítky extremistů. Radikálové s prapory se však s Romy nestřetli, policie oba tábory okamžitě oddělila. Paradoxně o něco později se Romové dostali do křížku i s policií. Reportér on-line deníku TÝDEN.CZ hlásil drobnou potyčku, k níž došlo při projevu ostravského primátora Petra Kajnara.
ČTĚTE TAKÉ: Martinů: Policie by žháře z Vítkova mohla znát do měsíce
Řetězová demonstrace v pražském Karlíně, skončila obviňováním vlády. Když se radikální Romové dověděli, že obdobnou demonstraci v Chomutově narušují skinheads, vykřikovali, že vláda romský problém neřeší. Organizátorům akce, na kterou nakonec přišlo kolem 300 Romů, se podařilo rozvášněný dav uklidnit. Po skončení oficiální části však zůstalo na místě ještě mnoho diskutujících lidí. Shromáždění, které organizovala výzva "Dost", začalo krátce po 16. hodině společnou modlitbou na schodech kostela Cyrila a Metoděje. Modlitbu vedl farář Miroslav Cuth.
Na brněnském náměstí Svobody dnes proti nárůstu extremismu v Česku demonstrovalo asi 500 lidí, převážně Romů. Skandovali například hesla Stop nacismu a My jsme tady doma. "Extremismus je nebezpečný nejen pro Romy, ale pro celou společnost," řekl jeden z organizátorů Karel Holomek.
Přibližně dvě stovky lidí v centru Náchoda protestovaly proti vzrůstajícímu extremismu v Česku. Na poklidné akci se sešli například Romové z Náchoda, Broumova, Jaroměře i z Hradce Králové. Lidé na setkání podepisovali petici proti vzrůstajícímu extremismu a společně se pomodlili za zdraví dvouleté holčičky, popálené při žhářském útoku ve Vítkově na Opavsku.
Přibližně 150 lidí se dnes sešlo na náměstí ve Vítkově na Opavsku. Demonstrace se koná jen několik stovek metrů od domu romské rodiny, který žháři před dvěma týdny zapálili třemi zápalnými láhvemi. Při požáru utrpěli tři lidé zranění. Nejvážněji popálená byla dvouletá holčička. Na vítkovském náměstí Jana Zajíce se sešli převážně Romové. Podle odhadů starosty města Pavla Smolky jich zde žije přibližně 600.
Na demonstraci přišla i sedmadvacetiletá Anna Siváková, matka dvouleté popálené holčičky. Mladá žena se svěřila, že byla v sobotu propuštěna z nemocnice do domácí léčby. S obvazy na popálených místech těla si vyslechla úvodní projevy. Ještě předtím uvedla, že ji nyní čeká dlouhé období nejasností a obav. "Až za měsíc se od lékařů dozvíme, jestli to malá Natálka přežije, bude to hrozné a dlouhé čekání," řekla.
Několik stovek Romů se sešlo na pokojných demonstracích v Liberci a Jablonci nad Nisou. Zatímco v Liberci na náměstí před radnici přišla jen necelá stovka lidí, v Jablonci byla akce mnohem větší a tamní organizátoři nezapomněli ani na tradiční romskou muziku. Na bezpečnost demonstrantů dohlíželi policisté, obě akce se obešly bez incidentů. V Liberci si přišlo "zmapovat" situaci také několik příznivců radikálů. K žádným střetům nedošlo.
ČTĚTE TAKÉ: Neonacisté míří do Krupky. Romové a policie už čekají
Foto: ČTK, Ivan Motýl, Karel Šanda, Robert Zlatohlávek