Vedení čtrnáctitisícové Krupky na Teplicku se domluvilo s místními Romy, že upustí od demonstrace proti vyhlášce o veřejném pořádku, která se měla uskutečnit 5. září. Oznamovatel požadoval vybavení sídliště lavičkami a dětským hřištěm a město mu slíbilo, že to bude řešit. Novinářům to dnes oznámil mluvčí radnice Milan Křivohlavý.Nová vyhláška platí od konce června a platí jen na části území města - na bohosudovském náměstí a v části sídlišť, především v okolí problémových ulic místní části Horní Maršov, které platí za oblast s velkou koncentrací Romů, mizivou cenou bytů a také s velkými problémy. V Horním Maršově se při posledních komunálních volbách stalo několik excesů, které později soud vyhodnotil jako kupčení s hlasy a nedovolenou kampaň. Hlasování se muselo dvakrát opakovat. Sídliště je i častým cílem protestních akcí nacionalistů.
Vyhláška zakazuje vynášení nábytku před panelové domy a rozdělávání ohňů na veřejných prostranstvích. Podle lokalit, které vyhláška postihla, si Romové vyvodili, že je namířena proti nim a je diskriminační. Kvůli tomu svolali na 5. září demonstraci. Město naopak tvrdí, že to tak udělat muselo. Kdyby prý platila plošně, mohl by ji zrušit Ústavní soud.
V pondělí se sešel oznamovatel s vedením města. "Oznámená demonstrace se v Krupce konat nebude," uvedl po jednání mluvčí radnice Milan Křivohlavý. "Oznamovatel pan Miker předložil požadavky spoluobčanů ze sídliště na dovybavení místa o oddechové lavičky a dětské hřiště. Vedení města přislíbilo, že tyto věci bude řešit," dodal. Vyhlášku podle něj nyní nikdo nezpochybňuje.
Byty na prodej již od 60 000 korun
Sídliště v Krupce vznikala mezi lety 1986 až 1989. Maršov měl donedávna velmi solidní pověst, ještě před pár lety tam bydlel tehdejší starosta i tajemník radnice a byty jsou dodnes v dobrém stavu.Po roce 2000 ale začaly problémy - část bytů uvolnili lidé, kteří se z regionu odstěhovali kvůli útlumu průmyslové výroby, a jejich byty levně skoupily realitní kanceláře, které do nich vystěhovaly problémové nájemníky odjinud. Pamětníci tvrdí, že šlo především o Romy ze středních Čech - z Prahy, Mladé Boleslavi, Kladna či Kolína. A také vzpomínají, že je do nového bydliště vozily autobusy, doprovázené stěhovacími auty a vše se odehrávalo pod dohledem zaměstnanců realitních kanceláří.
Na realitních serverech jsou nyní mání byty 3 + 1 za ceny už od 60 000 korun, přesto jich je volných asi 150 a další vyklízejí lidé i výměnou za vrácení symbolického členského příspěvku do družstva. Ceny za prakticky totožné byty se v jiných částech Krupky pohybují kolem půl milionu, často je to i víc. Krupka je v podstatě předměstím Teplic, kde se v atraktivních lokalitách šplhají ceny bytů v cihlových domech i ke dvěma milionům korun.