Romská otázka není o vepřínu v Letech, tvrdí Klaus

Domácí
18. 5. 2007 13:38
Václav Klaus
Václav Klaus

Václav KlausZe sporu kolem vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého protektorátního sběrného tábora pro Romy, se podle prezidenta Václava Klause stává souboj o romskou otázku. Členové Výboru pro odškodnění romského holokaustu léta usilují o odstranění velkokapacitního vepřína, který podle nich znevažuje památku obětí. Podle Klause leží rozhodnutí o osudu velkovýkrmny prasat na vládě. Členové vlády již dříve řekli, že kabinet nebude mít na odstranění vepřína peníze.

"Myslím si, že je škoda, aby se z toho stal souboj o romské otázce," řekl novinářům Klaus při návštěvě Tábora. Romská otázka je podle něj složitější a ani případné odstranění vepřína neřeší podstatu problému. "Nemám žádný silný soud, nechte to na vládě, nechte nalezení nějakého rozumného řešení," uvedl prezident.

O odstranění výkrmny v Letech dlouhodobě usilují členové VPORH. Podle nich znevažuje památku obětí. Odstranění vepřína doporučil Česku i Evropský parlament. Problémem se začala zabývat vláda Jiřího Paroubka. Tehdejší vládní zmocněnec pro lidská práva jednal o vykoupení farmy od majitelů. K žádné dohodě se ale nedospělo.

Odkup měla původně v plánu i současná vláda. I když cena nebyla zveřejněna, odhady hovořily o stovkách milionů korun. Ministryně pro menšiny Džamila Stehlíková (SZ) již dříve řekla, že kabinet nebude mít na koupi peníze. Její slova potvrdil před měsícem i premiér Mirek Topolánek (ODS).

Podle Topolánka by měl vzniknout nový památník vedle vepřína. VPORH ale se záměrem nesouhlasí, jde podle něj o iniciativu Romů, kteří holokaust nezažili. Pro zbourání velkokapacitní výkrmny vepřů se vyslovil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Podle historických pramenů prošlo táborem v Letech 1308 osob, zahynulo v něm 327 lidí a přes 500 vězňů bylo převezeno do Osvětimi.

Na území protektorátu četníci v roce 1942 provedli soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Do seznamu se dostalo 6500 lidí. Část z nich skončila právě ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu a poté v Osvětimi. Tam transporty odvezly z Čech a Moravy celkem na 5000 Romů. Vrátilo se jich jen 583.

Foto: Rober Sedmík  

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ