Střední škola sociálně právní v Sokolově, zaměřená na vzdělávání studentů ze sociálně slabých rodin, od září zdražila školné. Zatímco loni studentům stačilo 500 korun na rok, letos mají zaplatit 10 tisíc korun. Většina z nich proto do školy už chodit nechce, informuje páteční regionální vydání MF Dnes.
Škola se zaměřuje hlavně na vzdělávání romské mládeže. Pro budoucí strážníky a úředníky ji v Sokolově před rokem otevřel romský aktivista Emil Ščuka. "Skoro všichni spolužáci řekli, že ze školy odejdou. Nevím, co bude dál. Ztratila jsem tam zbytečně rok. Nebudu jim dávat peníze, když nevím, jak to nakonec se školou vůbec dopadne," řekla zklamaně jedna ze studentek, která si raději nepřála být jmenována.
Škola změnila název na Střední odborná škola managementu a práva Sokolov, v září také neotevřela první ročník kvůli nezájmu studentů. Zástupkyně ředitele Marta Bandyová připustila, že kvůli poplatkům někteří druháci vzdali denní i dálkové studium. Část studentů poslala domů, aby si na městských úřadech zařídili potvrzení, že patří mezi sociálně slabé. Na základě toho mohou žádat na ministerstvu školství o příspěvek 7000 korun na školné.
Přesto si Ščuka jako šéf střední školy, která má pobočky po celé republice, nemyslí, že by ta sokolovská byla existenčně ohrožena. "Se studenty jsme měli smlouvu na rok. A nikomu jsme neslíbili, že nikdy nebudeme vybírat školné. Kromě loňska jsme ho vždy vybírali. Dva, tři, pět tisíc korun. Romové se musejí naučit, že za všechno se platí," uvedl.
Sociálně slabí studenti podle Ščuky mohou dosáhnout na různé slevy i na úplné odpuštění školného. "Ale ti, kteří mají na cigarety, snad mohou platit i školné."
Ilustrační foto: img.radio.cz