Novým ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zvolila její správní rada šéfa odboru ekonomiky ministerstva zdravotnictví Zdeňka Kabátka. Získal 18 z 27 hlasů. Do funkce nastoupí 1. prosince. Novinářům to řekli členové správní rady. Kabátek vystřídá Pavla Horáka, který rezignoval a z funkce šéfa největší zdravotní pojišťovny v zemi odejde na konci měsíce. Změny se dotkly i správní rady. Odstoupil její předseda, exposlanec ODS Marek Šnajdr. Nahradil ho náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.
"Šlo o volbu tajnou. Oba (Kabátek a Nosek) získali plný počet hlasů vládní koalice. To je silný mandát," uvedl člen správní rady a šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS).
Výměna šéfa VZP se očekávala. Ve správní radě pojišťovny se nedávno změnil poměr sil, a to ve prospěch ministerstva zdravotnictví. Ministr Leoš Heger (TOP 09) dosavadní vedení VZP už delší dobu kritizoval. Vytýkal mu třeba postup ve sporném projektu internetových zdravotních knížek IZIP či finanční politiku.
Horák novinářům řekl, že situace byla v posledních měsících neudržitelná. Uvedl, že se rozhodl odejít v zájmu správného fungování pojišťovny a jejího vedení, které se má opírat o důvěru ministerstva a správní rady.
Proti tomu, aby Kabátek VZP řídil, bylo sedm členů rady, dva se zdrželi. Kabátek se jednání rady zúčastnil. Přišel představit sebe a své záměry. Někteří radní si totiž stěžovali na to, že ho neznají. Padl také návrh, aby se na nového ředitele pojišťovny vypsalo výběrové řízení. Ten ale neprošel.
Kabátek nyní působí jako vrchní ředitel pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Spadají pod něj mimo jiné nemocnice, léčebná centra a ústavy, které přímo řídí Hegerův úřad. Kabátek radě dnes řekl, že chce pojišťovnu a její finance stabilizovat, dokončit jednání o smlouvách se zdravotnickými zařízeními a také úzce spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví.
"Je jedno, co řekl nebo slíbil, protože to bylo předem domluveno. Bylo to divadlo. Je to špatná volba. Navrhovali jsme výběrové řízení. Ředitele VZP, která hospodaří s více než 180 miliardami korun, nemůže dělat člověk, který neřídil žádnou instituci," uvedl člen správní rady Michal Sojka. Také podle místopředsedy rady Jiřího Běhounka (ČSSD) se volba odehrála příliš rychle. "Byli jsme jen jako stafáž. Nebylo s námi nikterak jednáno," podotkl Běhounek. Podle něj Kabátek sice představil své cíle, už ale neřekl, jak jich chce dosáhnout.
Kabátek řekl, že si je argumentů opozice vědom. Dodal ale, že na ministerstvu zdravotnictví pracuje šest let a že pod něj spadá řízení velkých nemocnic a ústavů. Podle dostupných informací Kabátka na ministerstvo přivedl právě Šnajdr, který tam v letech 2006 až 2010 působil jako náměstek. Zaznívaly proto výtky, že nový ředitel je "Šnajdrův člověk". "Nejsem člověkem nikoho... Mám svůj rozum, budu rozhodovat sám bez kohokoliv v pozadí," uvedl Kabátek.
Systém zdravotního pojištění je v minusu. Heger už dřív předložil seznam opatření, jimiž chce jeho finanční kondici zlepšit. Patří k nim třeba plány na rušení akutních lůžek. Podle ministerstva jich má Česko příliš mnoho, chybí mu naopak lůžka následné péče. Seškrtat by se tak v příštích letech mělo kolem 6000 akutních lůžek. Některé nemocnice či jejich části by zanikly. Zajistit to mají právě zdravotní pojišťovny, které s nimi neuzavřou smlouvu a přestanou jim akutní péči hradit.
Šnajdr zdůraznil, že škrtání lůžek není jen projektem VZP, ale pojišťovna se na tom dohodla s ministerstvem a ostatními zdravotními pojišťovnami. "Nové vedení by nemělo připustit, aby VZP byla kvůli nepopulárním, ale nutným krokům otloukánkem," řekl Šnajdr.
Ve správní radě byl šest let. Nějakou dobu se mluvilo o jeho chystaném odvolání. Šnajdr řekl, že už asi rok cítil mezi ministerstvem a VZP střet. Pokud by podle něj obě instituce "netáhly za jeden provaz", dopadlo by to na zdravotníky i pacienty. Změny přispějí k souladu a uklidnění situace, míní bývalý šéf správní rady. Jeho nástupce Nosek bude podle svých slov usilovat o to, aby "vzájemná symbióza" fungovala.