
Musilová byla s rodinou léta v kontaktu, manželé s ní výchovné problémy konzultovali. "Dlouhodobě jsem přesvědčena, že ta rodina je příliš početná a že s dospíváním dětí jsou problémy, které jsou závažné i proto, že děti jsou odlišného etnika, postižené a zaostalé," uvedla. Počet dětí označila za problematický.
ČTĚTE TAKÉ: Děti Rosnerových své pěstouny před soudem hájily
Že si na sebe Rosnerovi naložili přijetím mnoha dětí příliš velký úkol, vyznělo i z výpovědi učitele Marka Studnaře. Nejstarší děti prý chodily do školy dřív pečlivě oblečené a připravené. V posledních čtyřech letech prý byl viditelný pokles péče. Děti nenosily pomůcky a úkoly měly ledabyle napsané.
ČTĚTE TAKÉ: Pěstouni Rosnerovi jdou za týrání dětí k soudu

Tresty se kumulovaly
Děti si na psychické a fyzické tresty stěžovaly i ve škole, učitel Studnař dnes potvrdil, že na ruce jednoho z dětí viděl hematom od ramene po loket. Zraněný učiteli řekl, že ho otec uhodil doma berlí. Studnař také řekl, že informace o neadekvátních fyzických trestech v rodině se časem kumulovaly. Studnař sdělení předával sociálním pracovníkům. Se zraněným dítětem šel také osobně k lékařce, aby hematom popsala a datovala dobu vzniku. Připadla na víkend. Podle Studnaře bylo dítě u prohlídky velice nervózní. "Při vysvlékání v ordinaci jsme zjistili, že je celý zpocený, mokrý, vynervovaný," řekl. Dítě prý také odvolávalo, že by ho zranil pěstoun.
O modřině dnes mluvila i sama dětská lékařka s tím, že dítě jí tehdy odmítlo prozradit původ zranění. Jinak si prý u dětí hematomů ani odřenin až na jednu výjimku nevšimla. S rodinou podle ní byla dobrá spolupráce, pěstouni děti vodili na všechna vyšetření i očkování, někdy na prohlídku chodila lékařka k Rosnerovým domů. Spolupráci s rodinou si chválila i učitelka, která ve škole učí jedno z údajně týraných dětí. Tohoto žáka si chválila jako klidného.
Foto: ČTK, Petra Mášová