Roste zájem o studium sesterství, v Praze otevřeli nové učebny přímo v nemocnici

Domácí
28. 11. 2022 17:00
Otevření detašovaného pracoviště praktické výuky Církevní střední zdravotnické školy Jana Pavla II., 28. listopadu 2022, Fakultní Thomayerova nemocnice Praha.
Otevření detašovaného pracoviště praktické výuky Církevní střední zdravotnické školy Jana Pavla II., 28. listopadu 2022, Fakultní Thomayerova nemocnice Praha.

Zájem o studium zdravotnických škol podle ministerstva práce i ministerstva zdravotnictví od začátku epidemie covidu-19 roste, navyšují se kapacity a otevírají nové prostory. Jejich zástupci to v pondělí řekli na tiskové konferenci k otevření učeben Církevní střední zdravotnické školy Jana Pavla II. v prostorách pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Podle jejího ředitele Zdeňka Beneše je jedním z cílů spolupráce i to, aby studenti po ukončení studia zůstali jako zdravotní sestry pracovat v jejich nemocnici.

"Covid ukázal, jak se zvětšuje zájem o zdravotnická povolání," řekla náměstkyně ministra školství Martina Běťáková. Zdravotnické obory podle ní v poslední době častěji otevírají nové třídy, aby zvýšily svou kapacitu. "Bylo to vidět už v prvním roce covidu, kdy se zvýšil zájem uchazečů u přijímacích zkoušek," doplnila. Vliv má podle ní i nástup demograficky silných ročníků. Studenti naopak ubyli z oborů jako je hotelnictví nebo cestovní ruch, které byly v době epidemie silně omezené.

Podle Hlavní sestry ČR Alice Strnadové, která pracuje na ministerstvu zdravotnictví, se zájem uchazečů zvýšil několikanásobně. Střední školy včetně zdravotnických většinou zřizují kraje. "Jednáme s krajskými úřady, aby kapacity navyšovaly," uvedla. Důvodů většího zájmu je podle ní několik, mladí lidé chápou zdravotnictví jako jistý a perspektivní obor, zvýšily se platy zdravotních sester a zájemci o studium si podle ní uvědomují i potřebnost takového povolání a jsou ochotní pomáhat.

Výuka přímo na budoucím pracovišti je podle Strnadové cestou správným směrem. Praktickou výuku budoucí sestry v nemocnici už mají, teď se přidá ještě teoretická a výuka na figurínách. Podle Beneše se výhodou i to, že zhruba šedesátka studentů nebude muset cestovat mezi stávající školní budovou a nemocnicí v Krči. Spolupráce je výhodná i pro školu. Její ředitelka Marie Šiková řekla, že díky tomu mohli navýšit kapacity, což výuka ve stávající budově v Ječné ulici v centru Prahy neumožňovala.

V roce 2017 se podle údajů ministerstva zdravotnictví podařilo zastavit klesající počet sester ve zdravotnictví, chybí jich stále zhruba 3000. Dlouhodobě vysoký podíl absolventů a absolventek nenastupovalo do zdravotnictví. "V poslední době jsou trochu více motivované, než byly dřív," uvedla Šiková. Škola vyučuje obor praktická sestra a všeobecná sestra. Větší zájem je podle ředitelky i o další vzdělávání v oboru na vyšší odborné či vysoké škole. Podle Strnadové se proto jedná i o navýšení počtu studentů těchto oborů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ