Změny v Bruselu
Rouček: Eurokomisařem by měl být ten, kdo uspěje ve volbách
22.02.2014 06:15 Původní zpráva
Kdo bude po volbách do Evropského parlamentu v Bruselu novým komisařem za Českou republiku? Zatímco ANO bude podle všeho prosazovat svého kandidáta Pavla Teličku, ČSSD se mezi jmény stále rozhoduje. Europoslanec Libor Rouček doufá, že jeho strana přihlédne i k volebnímu výsledku v evropských volbách.
Post eurokomisaře se uvolní v létě letošního roku, kdy vyprší mandát Štefanu Fülemu. Vláda bude muset vybrat nového kandidáta a navrhnout ho předsedovi Evropské komise. Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková řekla Právu, že v sociální demokracii se v souvislosti s kandidaturou na post eurokomisaře skloňují tři jména: Vladimír Špidla, Libor Rouček a Štefan Füle.
Europoslanec Libor Rouček ještě před pár dny popíral, že by měl o funkci zájem. Jako devátý na kandidátce se v barvách sociální demokracie znovu uchází o post europoslance. Po několika dnech však zřejmě změnil názor. "Vážím si toho, že jsem v užším okruhu. Teď je potřeba soustředit se na volby. Můj cíl i cíl ČSSD je ve volbách uspět. Až na základě toho výsledku je potřeba řešit otázku komisaře. Je důležité dostat mandát od lidí. K tomu by se mělo do určité míry přihlížet. U nás to tak není pojímáno, ale myslím, že ten, kdo by se ucházel o post komisaře, by měl mít dobrý výsledek ve volbách," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Lídrem kandidátky ČSSD je sociolog a vysokoškolský profesor Jan Keller, dvojkou lékařka a europoslankyně Olga Sehnalová. Rouček je na kandidátce až devátý. Pokud by sociální demokracie přihlédla k jeho návrhu, musela by přestat uvažovat o angažmá Füleho nebo Špidly, kteří vůbec nekandidují. Naopak uspět u voličů by mohl lídr eurokandidátky ANO Pavel Telička.
"Debata o eurokomisaři se v ČSSD vede, ale nedá se říci, že by měla jasné kontury. Je více variant. Nedají se zatím říkat žádná jména," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Návrh Libora Roučka se mu tolik nepozdává. "Vyloučeno není nic, ale je otázka, jestli se eventuálně úspěšný kandidát s kandidátem na eurokomisaře kryje. Není to to samé. Volby do Evropského parlamentu mohou být důvodem, aby se určitý kandidát stal třeba šéfem skupiny poslanců sociálních demokratů v té frakci nebo místopředsedou parlamentu. Ale nevypovídá to o schopnosti být eurokomisařem. Ale nevylučuji to," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Sociální demokracie se však nebrání ani myšlence, že by eurokomisařem byl i kandidát jiné koaliční strany. "Do této doby to nebylo předmětem žádné debaty, žádného sporu. My máme výhodu toho, že máme v europarlamentu svou frakci a eurokomisař má díky tomu lepší pozici. Máme co nabídnout," dodal.
Evropská komise má 28 členů podle členských států. Každý komisař spravuje jeden nebo několik resortů - generálních ředitelství. Generální ředitelství mají strukturu podobnou ministerstvům. Současný český eurokomisař Füle je v komisi odpovědný za rozšiřování EU a politiku sousedství. Post zastává od února 2010.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.