Zahraniční politiku by měl prezident Miloš Zeman s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) sladit, řekl v pořadu televize Barrandov Témata TÝDNE europoslanec Libor Rouček (ČSSD). Nerad by, aby Brusel vnímal Českou republiku stejně jako za éry exprezidenta Václava Klause. Konec jeho mandátu prý europoslanci oslavili.
"Václav Klaus v Evropském parlamentu byl a dopad jeho projevu nebyl pozitivní napříč politickým spektrem, bez ohledu na to, odkud ten který evropský poslanec je. To, že máme nového prezidenta, je pozitivní," uvedl europoslanec. "Všichni si oddechli. My dokonce i tak trošku oslavovali, přiťukli jsme si. Oni přivítali Českou republiku v tom tvrdším jádru Evropské unie, kde nejsou jen Němci a Francouzi nebo Rakušané, ale Slováci, Švédové, Finové. Oslavovali jsme návrat do Evropy. To, o co jsme usilovali před více než dvaceti lety," popsal.
Václav Klaus podle Roučka prosazoval jen své vlastní názory, nikoliv názory české vlády nebo pravicových stran. Miloš Zeman je pro sociálního demokrata vítaná změna. Přesto by bylo lepší, kdyby se dokázal se Schwarzenbergem na zahraniční politice dohodnout, namísto toho, aby se oba pánové neustále přeli o jménech velvyslanců. Stejně jako Schwarzenberg by ovšem Rouček u velvyslanců preferoval diplomatickou zdatnost.
Europoslanci se nelíbí ani způsob, jakým byla na Hradě vyvěšena vlajka Evropské unie. "Já bych očekával, že prezident České republiky pozve nejen ministra zahraničí, ale i členy vlády, poslance, senátory, europoslance. Já na jeho místě - samozřejmě nejsem prezident, nemám takovou ambici - bych pozval široký okruh politiků," uvedl. Za aktem však Rouček nevidí Zemanův zlý úmysl, šlo prý zajisté spíš o omyl. "Neměl čas domyslet celou záležitost do konce," myslí si.
Europoslanec každopádně ocenil, že Zeman podepsal euroval. "Musíme si uvědomit, že Česká republika se může dostat do podobné situace jako Řekové a potom, když nebudeme v žádném záchranném mechanismu, nám nikdo nepomůže. Ono se zapomíná na to, že se zadlužujeme o více než 100 miliard ročně. Budeme-li takto pokračovat, za pět, za šest let jsme v situaci Řecka," prohlásil.
Klaus jako voják v poli
Pokud se spekulace médií naplní a bývalý prezident Klaus bude kandidovat do Bruselu, v Evropském parlamentu by byl po případném zvolení údajně se svými názory osamocen. Frakce evropských konzervativců a reformistů se prý rozkládá. "Václav Klaus by tam byl sám voják v poli, tak, jak je tam ODS dnes. Ta frakce evropských konzervativců a reformistů je páté kolo u vozu," poznamenal Rouček.
Přiznává, že Klaus může u Čechů se svými euroskeptickými názory uspět. V kritice bruselských směrnic však Češi podle Roučka zapomínají na to, že se na jejich znění podílejí také čeští politici a vláda. V Bruselu prý náš národ vnímají ostatní europoslanci jako "vyčůránky". "Nastavujeme ruku, rádi bychom přijímali peníze, ale když se máme na něčem podílet, tak od toho dáváme ruce pryč," myslí si Rouček.