Rozkoš bez rizika: s červenými deštníky proti násilí v sexbyznysu

Domácí
17. 12. 2016 20:02
Pochod proti násilí páchaného na lidech poskytujících sexuální služby.
Pochod proti násilí páchaného na lidech poskytujících sexuální služby.

Na násilí v sexbyznysu se snažil upozornit průvod s červenými deštníky, který prošel centrem Prahy. Uspořádala ho organizace Rozkoš bez rizika (R-R), která se zaměřuje na pomoc sexuálním pracovnicím a pracovníkům a na prevenci sexuálně přenosných chorob. Na 17. prosince připadá světový den ukončení násilí na ženách a mužích, kteří se živí sexem. Podle zástupkyň R-R by k jejich většímu bezpečí přispělo zavedení takzvaných zón tolerance.

"Policejní statistiky uvádějí, že 31 osob v sexbyznysu bylo zabito (od roku 1999). Nicméně jsou to statistiky před rokem. Od té doby se úmrtí neevidují," řekla vedoucí sociální divize R-R Tereza Musilová. Obětí se stalo 29 prostitutek a dva prostituti.

Průvod, do něhož se zapojily dvě desítky žen, vyrazil z Karlova náměstí. Právě tohle je jedno z míst pouliční prostituce. Účastnice s červenými deštníky, které symbolizují odpor k násilnému chování vůči sexuálním pracovnicím a pracovníkům i k jejich kriminalizování, pokračoval na Václavské náměstí a odtud zamířil do Vrchlického sadů. Akce skončila zapálením svíček na památku obětí.

Spolek Rozkoš bez rizika uspořádal v Praze pochod proti násilí bez rizika.Podle zjištění R-R na bezpečnost pracovnic "na trase" dopadly negativně vyhlášky se zákazem prostituce na vybraných místech. Klienti vyžadují sex bez ochrany, nechtějí platit, časté jsou i fyzické výpady, výjimkou není ani znásilnění. Oběti se pak totiž bojí obrátit na strážníky či policisty, protože obvykle ještě dostanou pokutu za poskytování služeb na nedovoleném místě. Tři ze čtyř žen z venkovních stanovišť uvedly, že za provozování prostituce pokutu dostaly. Pracovnice v sexbyznysu si stěžují i na přístup a násilné chování některých strážníků a policistů.

Podle zástupkyň R-R by k větší bezpečnosti přispělo zřízení takzvaných zón tolerance, kde by se sexuální služby poskytovaly za stanovených pravidel. Bývají to třeba části ulic či oplocené areály. Existují v řadě západních měst. "Mají s tím velmi dobrou zkušenost například v Německu a Holandsku. Existují tam speciální zóny, kde je povolena pouliční prostituce. Zahraniční zdroje uvádějí, že násilí se tam zmenšilo o 80 procent. Budeme moc rádi, pokud se to v ČR podaří jednoho dne také prosadit," uvedla Musilová. Česko zákon o regulaci prostituce nemá.

Světový den za ukončení násilí v sexbyznysu se připomíná od roku 2003. Pochody, setkání, demonstrace a další akce se konají v mnoha zemích.

Sdružení R-R funguje dvě desetiletí. Poskytuje hlavně zdravotní a terénní služby. Ročně provede kolem 3 tisíce testů na vir HIV, zhruba 2300 vyšetření na syfilis a další víc než tisícovku kontrol kvůli jiným sexuálně přenosným chorobám. Rozkoš bez rizika působí ve 12 krajích. Střediska má pak v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Provozuje i mobilní ambulanci. Připravila také letáky s desaterem pro zákazníky. Nabádá je třeba k tomu, aby používali kondom, předem si podobu služby dohodli a chovali se slušně a s respektem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina, Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ