Rozsudek za žhářský útok na dům Romů ve Vítkově padne 20. října. Dva obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru se za čin poškozeným omluvili. Třetí obžalovaný Jaromír Lukeš vypověděl, že nechtěli vraždit, o lidech v domě prý nevěděli. David Vaculík se vzdal práva na závěrečnou řeč.
Státní zástupkyně požaduje pro tři souzené výjimečné tresty. Obhájci Müllera, Cojocarua a Lukeše chtějí mírnější potrestání. Advokát Vaculíka žádal zproštění viny.
Podle obhájce obžalovaného Jaromíra Lukeše Pavla Pěnkavy Žhářský útok na dům Romů ve Vítkově nelze posuzovat jako pokus o vraždu, ale jako ublížení na zdraví. Lukeš je označován za jednoho z organizátorů akce. Ve svém závěrečném návrhu nakonec požadoval, aby byl jeho klient uznán vinným z obecného ohrožení. Mírnější tresty v závěrečném návrhu požadovali i obhájci dalších dvou obžalovaných Iva Müllera a Václava Cojocarua. Všichni tvrdí, že obžalovaní nechtěli zabíjet.
Pokud by soud návrhu advokáta vyhověl, jeho klientovi by pak hrozil výrazně nižší trest. Podle návrhu státní zástupkyně by měl Lukeš ve vězení za pokus o rasově motivovanou vraždu strávit přibližně 20 let.
Pěnkava ve své závěrečné řeči odmítl verzi obžaloby, podle níž čtveřice neonacistů chtěla zabíjet. "Před soudem nestojí vrazi. Nejde o bestiální vrahy útočící ve jménu neonacismu, ale spíše skupinu mladíků, kteří nebyli schopni domyslet následky svého činu," míní Pěnkava. Podle něj neexistuje jediný důkaz, který by prokazoval příklon Lukeše k neonacismu. Navíc odmítl názor, že Lukeš byl organizátorem útoku. "Naopak byl tím posledním, kdo se o útoku dozvěděl," řekl.
I Markéta Polišenská, která zastupuje Iva Müllera, nesouhlasí s verzí obžaloby. Tresty za pokus o vraždu považuje za příliš přísné. Podle ní mladíci nejeli do Vítkova zabíjet. Ve stejném duchu hovořil advokát posledního obžalovaného Václava Cojocarua Ladislav Myšák. Odmítl, že by se jeho klient nějak podílel na přípravě a organizaci útoku. A nevěděl, že v domě žijí lidé. Údajně mu bylo řečeno, že se jede k domu plnému kradeného zboží.
Požádal proto, aby byl uznán vinným z ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. "Když porovnám osobnostní kvality klienta s tím, z čeho je obžalován, docházím k závěru, že vytýkaného jednání se nedopustil. Jednoduše proto, že by toho nebyl schopen," uvedl s odkazem na znalecký posudek. Připomněl, že Cojocaru měl dobré vztahy s romskými dětmi a postiženými.
Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné lahve, čtvrtý čekal v autě. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ani ne dvouletá Natálie. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.