Ze zatopeného vápencového lomu u bývalého Mariánského mlýna v Mikulově vylovil rybář piraňu. Dravá ryba měřila 32 centimetrů a podle rybáře Stanislava Židela měla hezké zuby.
Rybář zpočátku netušil, co z vody vytáhl. Pak však prý jeho kolegové poznali v rybě díky obrázkům z internetu jihoamerickou piraňu. Podle vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiřího Matušky je takový úlovek možný. Rybu nejspíš do vody hodil akvarista.
"Lidé jsou mnohdy hloupí a jsou schopní kromě sumečků a dalších nevšedních ryb do vody hodit cokoliv," uvedl Matuška pro Břeclavský deník. Podle něj je možné, že by ryba mohla v lomu, kam se chodí koupat lidé, nějaký čas přežít. Rybáři se však shodli, že zimu by s jistotou nepřežila. Židel si proto hlavu ryby coby vzácného úlovku nechal vysušit. Má ji teď doma.
Úlovek dravé ryby, jejímž domovem jsou vody amazonských deštných pralesů, není v Česku jediný. Piraňu vylovil před osmi lety rybář ve slepém rameni řeky Orlice v Hradci Králové.
Když ucítí krev, útočí
"Že by sama zaútočila na člověka, není pravděpodobné, ale kdyby cítila krev, tak je to možné," komentoval tehdy úlovek zoolog Muzea východních Čech Karel Lohniský. Téměř dvaceticentimetrovou jihoamerickou rybu vylovil před dvěma lety i rybář v Otrokovicích v řece Dřevnici.
Některé druhy piraní se ve volné přírodě chovají jako predátoři a v krátké době dokážou ohlodat či dokonce zabít i větší živočichy. V domácím akváriu ji však lze bez problémů chovat ve společnosti ostatních ryb. Její dravost se zde projevuje pouze při krmení.
V Jižní Americe jich dnes žije přes 30 druhů. V přírodních biotopech se živí drobnými rybami, mršinami, červy či hmyzem. Jen některé druhy napadají i teplokrevné živočichy a mohou být nebezpečné pro lidi. Agresivita ryb přímo souvisí se zavodněním řek a dostatkem potravy. V období dešťů a stoupajících hladin toků piraně neútočí. Plní úlohu zdravotní služby, kdy požírají mršiny a živí se svou přirozenou potravou, jako jsou jiné rybky.