S doučováním středoškoláků pomůže v Česku 33 amerických stipendistů

Domácí
6. 9. 2021 16:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

S doučováním žáků, kteří měli v minulém školním roce potíže s výukou na dálku, pomůže letos v českých školách i 33 amerických stipendistů Fulbrightova programu. Zapojí se do výuky angličtiny, odpoledních kurzů pro žáky a učitele i činnosti neziskových organizací či kulturního života v Česku. Informovala o tom koordinátorka programu Kristýna Džmuráňová. Mladí Američané podle ní budou působit ve středních školách zejména v menších městech. Fulbrightova komise je vysílá asistovat místním učitelům od roku 2005, celkem se jich od té doby v zemi vystřídalo víc než 200.

Fulbrightova komise spravuje programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí česká i americká vláda, program asistentů pro výuku angličtiny však financuje převážně české ministerstvo školství. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem přibližně 2100 českých a amerických stipendistů.

Od začátku září začalo díky Fulbrightovu programu na středních školách v Česku pomáhat s výukou angličtiny 33 Američanů. Jde o lidi ve věku 21 až 29 let, kteří jsou čerstvými absolventy vysokoškolských bakalářských nebo magisterských programů."V tomto školním roce se ve spolupráci s českými kolegy zaměří na doučování studentů, kteří se dostali do skluzu vlivem dlouhé on-line výuky," uvedla Džmuráňová. Kromě výuky angličtiny se podle ní Američané zapojí i do života hostitelských měst. Mohou třeba pomáhat v místních neziskových organizacích, hrát v kapelách či vést divadelní kroužky.

Pro umístění amerických stipendistů vybírá komise podle Džmuráňové vždy spíše školy z menších měst nebo odborné školy, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Letos tak asistenti poprvé učí třeba na Střední vinařské škole ve Valticích, Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni nebo na Vojenské střední škole v Moravské Třebové, sdělila.

Fulbrightova komise v Česku působí od roku 1991 na základě mezivládní dohody. V prvních letech její činnost financovala jen americká strana. Zájem amerických studentů o pobyt v Česku v minulém desetiletí rostl. Zatímco v roce 2014 jich v ČR studovalo 3572, ve školním roce 2018/2019 to podle zprávy Open Doors bylo 5480. Česko bylo před vypuknutím epidemie covidu-19 jejich 13. nejpopulárnější cílovou zemí na světě, mezi evropskými zeměmi se umístilo na 8. místě.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/Elnur_

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ