Komu otevíral prezident Václav Klaus v rámci návštěvy v Turecku pomyslné dveře? Mezi šedesátkou podnikatelů, kteří se s hlavou státu vydali do Ankary ucházet o zakázky, byli i bývalý úřednický ministr vnitra Martin Pecina či expremiér Mirek Topolánek, jenž měl původně do Ankary letět přímo s Klausem. Nakonec ale Hrad rozhodl, že všichni podnikatelé pocestují zvlášť druhým vládním speciálem. Dva někdejší předsedové ODS se totiž příliš "nemusejí".
"Šlo o nejpočetnější podnikatelskou delegaci doprovázející kdy ústavního činitele. Svědčí to o velkém zájmu o příležitosti v této zemi," pochlubil se on-line deníku TÝDEN.CZ prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Mezi dvaašedesáti byznysmeny se objevili například zástupci tuzemských bank, energetického gigantu ČEZ, kladenské Poldovky či Zetoru. Ale také prezidentův přítel a podnikatel Peter Kovarčík. On-line deník TÝDEN.CZ má seznam členů delegace k dispozici.
Za VAE Controls vyjel do Turecka lobbovat také bývalý předseda vlády a ODS Mirek Topolánek. Firma, kterou v minulosti pomáhal založit a nyní jí šéfuje, má v Turecku zájmy v oblasti petrochemie a energetiky. "Předpokládám, že byl také spokojený. Podnikatelé si návštěvu pochvalovali," prozradila na expremiéra Dagmar Kuchtová, ředitelka Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR, který misi organizoval.
Strojírenský holding Vítkovice v Turecku zase mimo jiné reprezentoval někdejší úřednický ministr vnitra a poslanec za ČSSD Martin Pecina. "Jeho" firma má na kontě prozatím největší tamní českou investici - výstavbu tepelné elektrárny Yunus Emre u Eskisehiru za 300 milionů eur.
Modří rivalové
Během čtyřdenní návštěvy uzavřely tuzemské firmy v Turecku podle informací Svazu průmyslu a dopravy sedm smluv a memorand o vzájemné spolupráci nebo financování projektů za stovky milionů korun. Kdo by si ale myslel, že došlo i na přátelské povídání třeba mezi někdejšími spolustraníky z ODS, byl by na omylu. Klaus s Topolánkem se příliš "nemusejí". Do Ankary například letěli každý jiným letadlem. A expremiér chyběl i na Klausově závěrečném neformálním setkání s byznysmeny. Po prvním dnu v tureckém hlavním městě se od delegace odpojil.
"Původně jsme Mirka Topolánka doporučovali mezi podnikateli, kteří poletí přímo s panem prezidentem a budou mít možnost si s ním pohovořit o svých projektech. Nakonec ale Hrad rozhodl, že poletíme zvlášť. Z hlediska logistiky jsme to uvítali," uvedla Kuchtová. Druhý vládní speciál se podle ní ale musel upravit, aby se do něj víc jak šedesát byznysmenů vešlo.
Hrad odmítl, že by podnikatelé cestovali zvlášť, aby se prezident vyhnul společnému letu s Topolánkem. "Podnikatele nebylo možné z kapacitních ani logistických důvodů dělit," uvedl Ochvat.
Jaké dokáže prezident dělat manévry, aby Topolánka nepotkal, se nicméně ukázalo třeba loni na oslavě 20. výročí od založení ODS. Klaus tehdy nechal stranické centrále dokonce dopředu vzkázat, že si setkání se svým nástupcem v čele ODS nepřeje. A nakonec se to povedlo i realizovat. Na oslavu na pražském Žofíně dorazil až poté, co z ní Topolánek s manželkou Lucií spěšně odjeli.