Odebrání tříletého a devítiletého dítěte matce, která s nimi dočasně žila v garáži v Ústí nad Labem, bylo podle ombudsmanky Anny Šabatové důsledkem nekomunikace samosprávy s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a neexistence sociálního bydlení. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Město by se mělo podle ní dokázat o své občany v krizových situacích postarat.
Podle šetření ombudsmanky byla práce zaměstnanců OSPOD před odebráním a po něm v pořádku, výhrady měla k samotnému odebrání. "Zákon zakazuje, aby byly nedostatečné bytové a majetkové poměry jediným důvodem pro odebrání dětí z péče rodičů. Ombudsmanka po prošetření věci dospěla k závěru, že i když v tomto konkrétním případě hrály roli i další skutečnosti, například infekční onemocnění dítěte vyžadující zvýšené nároky na hygienu, stěžejním důvodem byly nedostatečné bytové podmínky. Kdyby rodina měla i jen základní, ale vyhovující bydlení, k odebrání dětí by nedošlo," uvedla Hrazdílková.
Příběh nakonec skončil dobře, protože starosta městského obvodu Karel Karika po zveřejnění příběhu v médiích rychle zareagoval, poskytl rodině krizové bydlení a děti mohly zůstat s matkou. "Tento případ je smutnou ukázkou toho, jak zbytečně dochází k zásahům do života dětí a rodin. O sociálním bydlení se už desítky let stále jen mluví a mluví, ale pořád ho nemáme, a tady vidíme, kam až to vede. Maminka s dětmi neměla kam jít, azylové domy byly plné, informace o krizovém bydlení žádné, proto s dětmi dočasně skončila v garáži. Kdyby měla vyhovující bydlení, nemuselo k takové situaci vůbec dojít," uvedla Šabatová.
OSPOD se podle ní snažil zabránit odebrání dětí a zjišťoval volnou kapacitu azylových domů v širokém okolí. Zároveň ale neměl k dispozici informace o možnostech krizového bydlení v jednotlivých městských obvodech. "Jsem ráda, že místostarosta městského obvodu zareagoval po zveřejnění v médiích tak rychle a efektivně. Díky jeho pomoci a poskytnutí bydlení může rodina zůstat pohromadě a žít v důstojných podmínkách. Nejvíce však oceňuji, že se místostarosta již dříve zasadil o pořízení krizového obecního bytu pro občany městského obvodu, kteří potřebují okamžitou a dočasnou pomoc s bydlením," uvedla Šabatová.
Ombudsmanka proto apelovala na vedení Ústí nad Labem, aby se představitelé města začali nedostupností obecního bydlení ve městě zabývat. Zejména pro řešení akutních bytových problémů rodin s dětmi by podle ombudsmanky mělo mít město k dispozici volné byty, které by rodinám mohlo nabídnout k překlenutí jejich problémů.