Šabatová: Ministerstvo vnitra nám brání ve výkonu funkce

Domácí
20. 2. 2019 12:26
Ombudsmanka Anna Šabatová bojuje za práva žadatelů o azyl.
Ombudsmanka Anna Šabatová bojuje za práva žadatelů o azyl.

Ministerstvo vnitra podle ombudsmanky Anny Šabatové brání jejímu úřadu v práci, a to tím, že neumožňuje plný přístup k podkladům svých rozhodnutí o žádostech k udělení státního občanství. Ministerstvo se podle ombudmanky odvolává na to, že jde o utajované informace. Veřejná ochránkyně práv o svých výhradách vyrozuměla vládu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. 

Podle ombudsmanky zákon o veřejném ochránci práv opravňuje veřejného ochránce práv provádět šetření postupu úřadů při výkonu státní správy, tedy i ministerstva vnitra, které jako správní orgán rozhoduje o žádostech o udělení státního občanství. "Ombudsman má proto právo seznámit se se všemi podklady, na základě kterých ministerstvo rozhodovalo. Jen tak může zhodnotit, z jakých relevantních informací ministerstvo vycházelo, jak s podklady pracovalo, kterým informacím z nich přikládalo větší váhu a proč a zda své závěry řádně odůvodnilo," uvedla mluvčí.

Ministerstvo vnitra však podle mluvčí dlouhodobě odmítá ombudsmance přístup k podkladům svých rozhodnutí o státním občanství. Odvolává se na to, že obsahují utajované informace, které ministerstvu poskytla Policie ČR a zpravodajské služby ČR. "Ombudsman i jeho zástupce jsou přitom podle zákona o ochraně utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti osobami, které mají přístup k utajovaným informacím ve všech stupních utajení v rozsahu nezbytném pro výkon svých funkcí," uvedla mluvčí.

Rozhodování o udělování státního občanství je tímto podle mluvčí netransparentní. Pokud ministerstvo zamítne komukoli žádost o udělení státního občanství, jako důvod uvede "bezpečnost státu" a odvolá se na utajované skutečnosti, není podle mluvčí možné takové rozhodnutí zpochybnit. Odmítnutý žadatel se nemůže obrátit na soud, protože rozhodnutí ministerstva je vyloučeno ze soudního přezkumu, a ani ombudsman jako nezávislý orgán nemůže ověřit, zda podklady ministerstva skutečně odůvodňovaly zamítnutí žádosti.

"Ministr vnitra trvale odmítá předložit ombudsmance písemnosti, které potřebuje k výkonu své funkce, ačkoli je k tomu povinen podle zákona o veřejném ochránci práv. Znemožňuje tím ombudsmance řádný výkon funkce," uvedla mluvčí. Veřejná ochránkyně práv o tom vyrozumí vládu a žádá ji, aby ministrovi vnitra uložila respektovat zákon a pro účely šetření zpřístupnit ombudsmance požadované informace.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ