Mládě vzácného levharta obláčkového, které se narodilo 8. března v pražské zoo, je samička a zahrada si ji pravděpodobně nechá pro další chov. Řekl to chovatel Pavel Brandl. Pražské zoo se už popáté podařilo úspěšně rozmnožit druh, který je v Červené knize Světového svazu ochrany přírody veden v kategorii "zranitelný".
Samice Buri porodila v březnu mláďata dvě, ale jedno tři dny po narození uhynulo. Z dřívější doby je matkou dalších čtyř mláďat, která jsou v současné době v Paříži, Wuppertalu, Berlíně a Ostravě. Podle Brandla je pravděpodobné, že tentokrát zůstane narozená šelma v pražské zoo. Jeden ze dvou chovných párů levhartů v pražské zahradě je už totiž příliš starý a zoo by chtěla vytvořit nový. Levharti se dožívají v průměru 16 let.
Mládě také podstoupilo první podrobnou kontrolu, při které zvíře dostalo první očkovací vakcínu a identifikační čip. Jeho současná váha je 1,8 kilogramu, v dospělosti by mělo vážit zhruba dvacet kilo.
Zatím je levhartice beze jména. Chovatelé jí ho vyberou podle jednoho z ostrovů filipínského souostroví, jak je v zahradě zvykem. Návštěvníci zoo už mohou malou samičku spatřit v pavilonu šelem.
K TÉMATU: V děčínské zoo mají dvojčata vzácných outloňů malých
Gepardi, lamy a hrošíci. Zoo chystají plno novinek
Levhart obláčkový patří mezi druhy ohrožené kácením lesů. V přírodě obývá pralesy jižní a jihovýchodní Asie. Vzhledem k jeho stromovému způsobu života o něm vědci vědí jen velmi málo.
V pražské zoologické zahradě jsou tito levharti téměř 50 let. První mláďata se jí podařilo odchovat v roce 1969, kdy se narodila tři koťata. Aron a Artemis odešli v roce 1973 do Mnichova, Agáta žila v Praze až do roku 1983. Současný pár - samice Buri i samec Luzon - se narodil v Británii a do Prahy přišel v roce 2006.
Foto: ČTK