V Česku by mohly začít již brzy fungovat takzvané dětské skupiny, kam by rodiče mohli dávat své malé potomky na hlídání. Zákon, který novou službu upravuje, má ve sněmovně velkou šanci na úspěch. Ruku jsou pro něj připraveni zvednout poslanci koalice i opozice. Někteří chtějí jednat o úpravách. Dolní komora by měla o normě začít jednat ve středu dopoledne.
"Podpořit zákon slíbili vládní i opoziční poslanci. Očekávám, že nad některými body povedeme s kolegyněmi a kolegy ještě debatu, ale věřím, že se nakonec podaří prosadit normu, která rychle a účinně pomůže rodinám s dětmi," uvedla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).
Sociální demokraté v minulém volebním období proti nápadu zavést dětské skupiny ostře vystupovali. Označovali je za slepou uličku či odkladiště dětí. Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák řekl, že normu jeho strana podpoří. "Naším cílem je ale vytvoření dostatečného počtu míst v mateřských školách, dětské skupiny nepovažujeme za jejich alternativu," uvedl.
"Velmi nás těší to, že přes silné dřívější výroky ČSSD návrh prosazuje," řekla novinářům místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová. Podotkla, že s nápadem na vznik dětských skupin přišla před několika lety její strana. "O to příjemnější pro nás bylo překvapení, když jsme si přečetli vládní návrh, který koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM schvalovala v roce 2013," dodala Černochová. ODS má 15 poslanců. Pro zákon jsou připraveni zvednout ruku, chtějí ale ještě jednat o drobných upřesněních. Už dřív normu podpořily také poslankyně TOP 09.
Velké výhrady měli k zákonu komunisté. "Zvažujeme případnou podporu. Pokud by zákon prošel do druhého čtení, budeme chtít výrazné úpravy," řekla poslankyně KSČM Kateřina Konečná.
Nedostatek míst
Zákon je ochotno podle šéfa svého klubu Radima Fialy podpořit i hnutí Úsvit. "Nicméně máme trošičku obavy, aby skupina nenahrazovala školky. Není to všehospásný nápad," řekl Fiala. Dodal, že hnutí by ale nejraději setrvalo "u nynějšího modelu, kdy matky vychovávají své děti co nejdéle".
Podle místopředsedy lidovců Jana Bartoška je každá forma služby pro rodiny s dětmi dobrý krok. Šéf klubu ANO Jan Faltýnek uvedl, že hnutí podporuje zákony, které mají logiku. Návrh zákona o dětských skupinách schválila před rokem tehdejší vláda Petra Nečase (ODS). Po jejím pádu poslanci předlohu už nestihli projednat. Podpořil ji znovu přechodný kabinet Jiřího Rusnoka a převzala nynější ministryně.
Dětské skupiny by mohly podle návrhu už od září začít provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či spolky. Musely by mít oprávnění od ministerstva práce. Kontrolu by měly na starosti inspekce práce či hygienické stanice. Pro zaměstnavatele by náklady byly daňově uznatelné. Pracující rodiče, kteří by děti do skupiny dali, by mohli mít slevu na dani. Za službu by platili, úhrada by ale měla být maximálně ve výši nákladů.
Ve školním roce 2012/2013 chodilo do školky 354 340 dětí. Předškolní zařízení odmítla ale kvůli nedostatku míst bezmála 59 tisíc žádostí. V posledních letech přibývá dětí ve školkách i odmítnutých žadatelů. V roce 1990 bylo v jeslích asi 39 tisíc míst, nyní funguje jen pár desítek těchto zařízení. Podle autorů návrhu nedostatek možností péče o děti brání rodičům chodit do zaměstnání. Průzkum ukázal, že by o práci stáli. Česko patří k zemím EU s nízkou zaměstnaností matek malých dětí.
Šance pro bezradné rodiče. Dětské skupiny se poslancům líbí
Domácí
25. 3. 2014 14:44
V posledních letech přibývá dětí ve školkách i odmítnutých žadatelů (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock