Sběrny bez šrotu: kvůli vyhlášce i nadbytku železa v Evropě

Domácí
9. 1. 2016 10:45
Sběrna kovu.
Sběrna kovu.

Krádeží kanálových mřížek, kolejí, kabelů či dopravních značek vloni ubylo o polovinu. Zásluhu si za to přisuzuje ministr Richard Brabec (ANO), který zakázal výkup kovů za hotové. Jenže tu je i jiný důvod: prudký pokles výkupních cen kvůli nadbytku železa v Evropě.

Zákaz výkupu kovů za hotové loni v březnu přinesl podle ministerstva životního prostředí velmi rychlý výsledek. Za tři čtvrtě roku od účinnosti vyhlášky, která umožňuje peníze pouze posílat na účet nebo poštovní poukázkou, klesly krádeže kovů o 57 procent a způsobená škoda o 48 procent.

"Za tímto rapidním poklesem nesporně stojí naše vyhláška," prohlásil ministr Richard Brabec a zmínil rovněž častější kontroly České inspekce životního prostředí, policie a dalších úřadů. Po zavedení nových pravidel evidovala policie za osm měsíců 3416 trestných činů souvisejících s krádežemi kovů, přičemž celkové škody dosáhly 178 milionů korun. Za srovnatelné období před vyhláškou bylo krádeží více než 8 tisíc a škoda přesáhla 340 milionů. "Zmíněná čísla jsou hmatatelným důkazem, že naše opatření funguje," tvrdí Brabec.

Ředitel Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller ovšem přidává jeden důležitý důvod razantního poklesu krádeží. V posledních měsících se totiž kvůli přebytku železa v Evropě propadla výkupní cena této suroviny. Zatímco dříve sběrny podle Millera platily okolo 6,50 korun za kilogram, teď je to i méně než koruna.

"I zloděj si počíná tržně," říká Miller, podle něhož si lupiči hledají jiné zdroje příjmů, třeba vykrádání chat a chalup. Miller je přesvědčen, že bezhotovostní platba a nízká výkupní cena odrazuje některé lidi, kteří mají na půdách a v kůlnách staré harampádí. Nejhůře jsou na tom ti, kteří si prodejem šrotu vydělávali na živobytí - nikoli zloději, ale sběrači.Čtěte Týden!


* Jaký dopad měl zákaz výkupu železa za hotové na bezdomovce?

* Proč recyklační firmy musely zavřít některé své sběrny?

* Jak na kritiku reaguje ministerstvo životního prostředí?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 11. LEDNA.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK , Zavoral Libor

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ