
Kluci neblbněte, přemlouval 22. listopadu 1989 na tajné schůzce pozdější premiér Marián Čalfa představitele "sametového" studentského hnutí, aby odstoupili od svých nároků. Podle senátora Martina Mejstříka sliboval Čalfa na oplátku vyšetření policejního zásahu proti studentům a balíček pseudoreformních zákonů. Podle Pavla Žáčka z ministerstva vnitra tak zřejmě činil za režie StB.
Svou domněnku o setkání Mariána Čalfy z 22. listopadu 1989 se studenty Tomášem Ctiborem a Martinem Mejstříkem vyslovil šéf archivu bezpečnostních složek Pavel Žáček v rozhovoru pro TÝDEN.
Marián Čalfa se stal osobou, ke které se StB upnula jako k tomu, kdo by mohl zachránit fungování socialismu alespoň v jeho hrubých rysech. "Dá se říct, že mu politická policie dávala ochranu a poskytovala informace, aby věděl, co je v určitou chvíli vhodné říct," uvedl Pavel Žáček.
Čalfa se prý tehdy snažil studentské hnutí paralyzovat. Po schůzce se studenty začal ale přicházet na to, že komunismus v Československu asi zachránit nepůjde."Bylo to takové hodně konspirativní. Sešli jsme se na jejich popud 22. listopadu o půlnoci v Karolinu. Nechtěli se nikde ukazovat na veřejnosti, proto to bylo v noci," říká dnes o tajné schůzce Martin Mejstřík. Čalfa si s sebou přivedl předlistopadového ministra zahraničí Jaromíra Johanese a ještě jednu osobu, již si Mejstřík nevybavuje.
Komunisti hovořili klasickým otcovským tónem typu "kluci neblbněte". "Přišli sondovat situaci s tím, že nám rozumějí. Že prý naše požadavky splní, zejména ohledně řádného vyšetření zásahu proti demonstrantům," vzpomíná Martin Mejstřík. Čalfa se pak prý stylizoval jako progresivní komunista a představoval řadu zákonů, jako školský či tiskový, které nechají částečně odtát komunistické ledy.
Před touto půlnoční schůzkou proběhla odpolední demonstrace na Václavském náměstí a po ní se sešli zástupci studentů s lidmi z Občanského fóra. Vydali společné prohlášení, ve kterém vymezili způsob a charakter generální stávky. V takovém revolučním nadšení nechtěli studenti "reformním komunistům" ustupovat. "Narazili. Řekli jsme jim, že nám jde o daleko větší změny," uvedl Mejstřík.
A Čalfa začal zřejmě rychle chápat, oč jde. O pět dní později proběhla generální stávka. "Čalfa jediný pak vystoupal politicky nahoru. Působilo to na mě tak, že si sondoval terén, do jaké míry to myslíme vážně, a my jsme ho ubezpečili, že to vážně myslíme. Domnívám se, že potom otočil a přeběhl na druhou stranu," míní Mejstřík.
Ve snaze o záchranu udělala stejný krok i StB, když v prosinci nabízela vládě národního porozumění sledování Gustáva Husáka a Vasila Bilaka. V únoru 1990 však oficiálně skončila. Čalfa je dnes bankéřem a majitelem advokátní kanceláře.
Foto: archiv