Schwarzenberg: Čekat s radarem <span>nemá cenu</span>

Domácí
27. 1. 2008 16:26
Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.
Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si myslí, že nemá smysl čekat s uzavřením rozhovorů o umístění radaru v Česku na novou americkou administrativu, která bude známa po podzimních prezidentských volbách. V této věci očekává od USA kontinuitu, ať už se šéfem Bílého domu stane kdokoliv.

Šéf české diplomacie navíc vychází z úvahy, že s končící vládou George Bushe může Praha uzavřít výhodnější podmínky, než by to bylo možné s nově začínající sestavou.

Schwarzenberg tak v dnešním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce reagoval na vyjádření stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka, že s nástupem nového prezidenta mohou Spojené státy svůj postoj k budování protiraketového štítu v Evropě zásadně přehodnotit.

"Informace o tom, že by se to zastavilo, nemáme," uvedl Schwarzenberg. Připustil, že se o této věci v zámoří diskutuje a nevyloučil, že pro příští americkou vládu nebude protiraketová obrana tak důležitá jako pro současný Bushův tým. Vzhledem k tomu, že Američané začali o záležitosti vyjednávat už za éry demokratů, však ministr neočekává žádné dramatické zvraty.

Schwarzenberg sice podle svých slov nemůže vyloučit podpis smluv s USA o vybudování radaru v Brdech ještě před dubnovým summitem NATO v Bukurešti, spíše ale předpokládá, že rozhovory budou delší. Česká vláda žádný časový plán nemá, rozhodující jsou pro ni dobře dojednané podmínky. Dodal, že Česko od Spojených států na rozdíl od Poláků nežádá rakety - bezpečnost země podle něj dostatečně chrání členství v NATO.

Nepouštějme k tomu generály

Zaorálek v televizi znovu označil za chybu, že Česko jedná s USA o bilaterální smlouvě, dává přednost evropské obraně. Připomněl, že některé evropské státy mají k americkým plánům vážné výhrady. I vláda má ale zájem na propojení amerického systému s chystaným projektem NATO, potvrdil Schwarzenberg.

Ministr zahraničí podle svých slov nečeká, že se po březnových volbách ruského prezidenta oslabí odpor Moskvy vůči americkým záměrům ve střední Evropě. Kritiku pokládá za součást politické hry s cílem zvýšit vliv Ruska v Evropě. Rusové chtějí dosáhnout toho, aby stejně jako za éry Sovětského svazu mohli spolurozhodovat o osudu kontinentu, uvedl Schwarzenberg. "Neměli bychom připustit, aby se k politickým otázkám vyjadřovali generálové," dodal.

Zaorálek vyčetl současné koaliční vládě, že "vytunelovala" funkci ministra zahraničí. Tvrdí, že za klíčové otázky, jako je předsednictví v EU nebo jednání o radaru, místo Schwarzenberga odpovídá vicepremiér Alexandr Vondra, případně premiér Mirek Topolánek (oba ODS). Ministr zahraničí to odmítl s tím, že mají přesně rozdělené kompetence a například rozhovory o radaru vede jeho úřad společně s ministerstvem obrany.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ