Schwarzenberg chce <span>bojkotovat</span> zahájení olympiády

Domácí
9. 4. 2008 17:37
Karel Schwarzenberg s francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem.
Karel Schwarzenberg s francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem.

Karel Schwarzenberg s francouzským protějškem Bernardem Kouchnerem.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dnes v Paříži vyslovil pro politický bojkot zahájení letní olympiády v Pekingu a pro přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni. Řekl to po jednání se svým francouzským kolegou Bernardem Kouchnerem.

K TÉMATU: Olympijská pochodeň zhasla, poslední etapa Paříží zrušena
Čína se opět zlobí na Evropu kvůli olympijskému ohni

V následující přednášce ve Francouzském ústavu mezinárodních vztahů Schwarzenberg věnoval velkou pozornost Balkánu. Řekl přitom, že v zájmu jeho stabilizace by bylo velmi zapotřebí dostat co nejdříve všechny tamní státy do Severoatlantické aliance. Významné je podle něho také to, aby se Evropská unie stala pro tyto země "pevnou kotvou, která je udrží v našem gravitačním poli".

ČTĚTE TAKÉ: Britský premiér nepřijede na úvod Olympijských her

"Shodli jsme, že čistě reklamní událost, jakou je slavnostní zahájení olympiády v zemi, která se znovu ukázala jako diktatura, bychom neměli podpořit," řekl Schwarzenberg. Připomněl, jak v roce 1936 olympiády zneužil německý vůdce Adolf Hitler, a řekl, že evropské národy by už něco takového neměly dopustit. "Sportovcům a divákům slavnostní zahájení přeji, ale abychom tam my politici dělali levnou stafáž, to naprosto odmítám."

Přijetí dalajlamy jako projev solidarity

Přijetí dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni by podle Schwarzenbergových slov jako projev solidarity uvítal on i jeho francouzský kolega. Ministr řekl, že v evropských záležitostech jsou zájmy Francie a České republiky většinou společné. Jako příklad "menších věcí", kde zatím není shoda, zmínil společnou zemědělskou politiku a tempo rozšiřování unie.

Karel Schwarzenberg se vítá s Bernardem Kouchnerem.Francie podle něj nemá zásadní námitky vůči protiraketovému štítu, jehož prvky chtějí USA vybudovat v ČR a v Polsku. Francie se jenom domnívá, že souběžně s posilováním našich transatlantických vazeb bychom měli posilovat evropské struktury, řekl ministr. Přivítal mimo jiné záměr prezidenta Sarkozyho přivést Francii znovu naplno zpět do Severoatlantické aliance, protože to pomůže k posílení její evropské složky.

S Kouchnerem se prý také shodl, že obě země by měly co nejvíce pomoci Srbsku, zásadní shoda panuje také v otázce Kosova. Francie uznala nezávislost Kosova jako jedna z prvních, česká vláda se usnesla, že udělá totéž po srbských volbách, uvedl ministr. Za důležitější než status nezávislosti Kosova však označil zprovoznění jeho hospodářství, protože to prostému kosovskému občanovi pomůže víc.

ČTĚTE TAKÉ: Praktický návod na uhašení olympijské pochodně

V přednášce ve Francouzském ústavu také Schwarzenberg vyslovil naději, že se mu před hlasováním české Poslanecké sněmovny o připravované smlouvě s USA o výstavbě prvků protijaderného štítu v České republice podaří přesvědčit aspoň část opozice, aby smlouvu podpořila.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ