Protiraketový systém na českém území nepostaví USA zadarmo. Česko si slibuje, že od Spojených států získá vojenské bezpečnostní záruky, přestože již vyplývají ze členství v NATO. V rozhovoru pro pondělní vydání německého listu Financial Times Deutschland (FTD) to naznačil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
"Bezpečnostní dohoda s USA by nás bez pochyb potěšila," řekl Schwarzenberg. "Zdůraznění spojenectví a bezpečnostní záruky jsou tím, co nás zajímá."
Z rozhovoru vyplývají obavy, že Severoatlantická aliance v případě útoku nebude plnit své spojenecké závazky v plném rozsahu. "Existuje poměrně málo opatření, která hovoří pro to, že tyto bezpečnostní záruky, tedy bezpodmínečná pomoc, platí i pro nové členské státy," řekl Schwarzenberg. "To by pro nás byl přirozeně velký problém."
Spojené státy mají představu, že v rámci své evropské protiraketové základny umístí protirakety v Polsku a radarovou stanici v Česku. Česká vláda tento týden přistoupila na zahájení rozhovorů s Američany, ve Varšavě se podobné rozhodnutí čeká v nejbližších dnech.
Vláda v Německu nemá jednotný postoj
FTD připomíná, že také v Polsku někteří členové vlády už vojensko-politický pakt s USA nadhodili. Dodává, že chystané rozmístění systému ve střední Evropě vedlo v Německu ke sporu mezi vládními bloky CDU/CSU a SPD. Schwarzenberg na německou debatu reaguje slovy, že má pocit, jako by "omládl", protože podobné argumenty slyšel z Německa už před třiceti lety.
Německá vládní koalice se zatím marně snaží zaujmout k americkému systému jednotný postoj. Sociálnědemokratický ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier několikrát varoval Spojené státy před jednostranným postupem při prosazování protiraketových prvků v Česku a Polsku. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) se jednoznačným odpovědím vyhýbá. Předseda SPD Kurt Beck, který varuje před horečným zbrojením, v pátek vyzval koaliční partnery v CDU/CSU, aby konečně zaujali k americkým protiraketám stanovisko.
V pátek se opakovaně o tématu mluvilo v německém parlamentu, kde místopředseda vojenského výboru Karl Lamers (CDU) odmítl tvrzení, že rozmístění protiraketového systému bude znamenat nové horečné zbrojení. Přeje si však, aby se o systému mluvilo v rámci NATO a nenastal tak v atlantickém bezpečnostním systému "několikarychlostní vývoj". "Trilaterální řešení" mezi USA, Polskem a Českem odmítla také mluvčí opozičních liberálů (FDP) Elke Hoffová.
Návštěva amerických expertů
Američtí experti na protiraketovou obranu zahájí v pondělí v Praze pětidenní návštěvu. Podívají se také do vojenského újezdu Brdy na Příbramsku, kde by USA chtěly vybudovat část protiraketové základny.
Tiskový odbor ministerstva uvedl, že experti přijedou do ČR provést několik měření, jež jsou potřebná pro upřesnění technické specifikace míst pro případné umístění radarové stanice protiraketové obrany USA.
Foto: Petra Mášová