Schwarzenberg vyhrál spor o rakouské a bavorské majetky

Domácí
8. 11. 2012 19:58
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyhrál dědický spor, v němž se s nevlastní sestrou Alžbětou Pezoldovou přel o rozsáhlý majetek. Rakouský nejvyšší soud ve Vídni rozhodl, že si Schwarzenberg může ponechat zděděné zámky a usedlosti v Rakousku a Bavorsku, informovaly agentury DPA a APA.

Dvanáct let trvající spor rozhodl soud při neveřejném jednání ve prospěch 74letého Schwarzenberga, oznámila mluvčí soudu Elisabeth Lovreková. Rozsudek byl vynesen 25. října.

Ve sporu šlo mimo jiné o Schwarzenberský palác ve Vídni, zámek Murau na jihu Rakouska a rozsáhlé lesy ve Štýrsku a Salcburku.

Karel Schwarzenberg se stal dědicem majetku, ačkoli pochází ze zchudlé vedlejší linie rodiny. V 60. letech jej adoptoval Jindřich Schwarzenberg z hlubocké větve, protože měl pouze dceru. Podle rodinného práva Schwarzenbergů přitom mají majetek rodiny dědit mužští potomci.

Jindřich Schwarzenberg v závěti mimo jiné určil, že potomci mají učinit vše pro to, aby získali zpět zestátněný majetek rodiny v Československu, jenž byl přitom předběžně určen pro Pezoldovou. Ta ale začala vymáhat celý majetek, protože Schwarzenberg prý zmíněnou klauzuli nesplnil.

"Aktuální právní situace a soudní pravomoc v Česku ale nepřipouští realistickou naději na úspěch při vznášení nároků," uvedl rakouský soud.

Sestře tak v České republice zůstala jen rodinná hrobka v Domaníně u Třeboně, kterou si sama v Česku vysoudila.

Pezoldová začala o návrat rodového majetku na českém území usilovat hned po roce 1989. Podle restitučního zákona však majetek získat nemohla, protože byl zabaven před 25. únorem 1948, na základě zákona z roku 1947 označovaného Lex Schwarzenberg.

Schwarzenbergové přišli mimo jiné o zámky v Hluboké nad Vltavou a Českém Krumlově, paláce v centru Prahy a řadu nemovitostí v jižních Čechách. Majetek orlické větve rodu včetně zámků Orlík, Čimelice a Sedlec u Kutné Hory získal Karel Schwarzenberg zpátky v restitucích po roce 1990.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Obrana odsouhlasila modernizaci letiště Čáslav za 5,33 miliardy korun bez DPH

Domácí
15. 1. 2026
ilustrační foto

Šestnáctiletý chlapec pobodal bezdomovce. Dopadli ho, je ve vazbě

Domácí
Aktualizováno: 16. 1. 2026 00:48
Andrej Babiš

Česko má novou vládu Andreje Babiše. Prošla hlasováním Sněmovny

Domácí
Aktualizováno: 16. 1. 2026 00:31

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ