Sebevražda kvůli fotce. Jak ochránit děti před kyberšikanou

Domácí
21. 3. 2015 08:45
Případů kyberšikany přibývá raketovou rychlostí. A to i v Česku.
Případů kyberšikany přibývá raketovou rychlostí. A to i v Česku.

Deprese, ztráta zaměstnání i vlastní důstojnosti, posměšky, vydírání. V to všechno se může zvrhnout nevinný žert nebo nedomyšlená touha bavit se. Na internetu a sociálních sítích kolují miliardy fotek, které nadšeně lajkujeme, sdílíme, komentujeme. Někomu připadají vtipné, jiného mohou dohnat k sebevraždě. Kyberšikana má mnoho tváří a její případy raketově narůstají. I v Česku. Stále ohroženější skupinou jsou přitom děti.

Probdělé noci s vyzvánějícím telefonem a dny plné doufání v to, že tohle peklo už konečně skončí. Na ty dva týdny pětadvacetiletá Bára nikdy nezapomene a přiznává, že se během nich ohromně poučila. Vše začalo ve chvíli, kdy jako novinářka připravovala text o takzvaných trollech - lidech, kteří se na internetu baví tím, že si dělají v diskusních fórech nebo na fiktivně vytvořených profilech a webech legraci z druhých.

Někomu vysloveně škodí, jiné pouze popichují či provokují. Bára poznala jejich drsné praktiky na vlastní kůži. Když za účelem domluvení interview poskytla jednomu z nich své telefonní číslo, ani ve snu ji nenapadlo, co bude následovat. "Zhruba po dvou hodinách mi začali volat lidé s tím, že mi dobijí kredit a rozdáme si to. Začaly mi chodit vulgární zprávy, které popisovaly, co všechno by se mnou muži chtěli dělat, a takhle to trvalo čtrnáct dní," vzpomíná Bára.

A to nebylo všechno. Kdosi z trollů kromě zveřejnění jejího čísla s tím, že za dobití mobilního kreditu poskytne sex, přidal totiž ještě další inzerát lákající na prodej nejnovějšího iPhonu za pouhých pět set korun. Kvůli tomu jí volali a psali lidé hlavně přes den, trolly obnovované nabídky na sexuální služby jí ale nedaly spát. Nakonec si musela změnit telefonní číslo, až pak se její život vrátil do normálních kolejí.

S kyberšikanou, tedy formou psychické šikany, k jejíž realizaci je využíván internet nebo další moderní komunikační technologie, se přitom setkává stále více lidí. I v České republice.

Žert s tragickým koncem

"Vyskytuje se například ve formě verbální, dále se může jednat o ponižování či ztrapňování šířením různých fotografií, videí nebo audionahrávek, vyhrožování, zastrašování, krádeže identity nebo třeba vydírání," přibližuje problematiku pro časopis INSTINKT Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí zaměřeného na prevenci a výzkum rizikového chování na internetu.

Zatímco ještě v roce 2010 byl v Česku registrován průměrně jeden případ kyberšikany měsíčně, nyní už se jedná o 40 takových případů denně. Stále ohroženější jsou přitom děti.

"Nejohroženější skupinou jsou děti ve věku od 11 do 17 let. Internet běžně používají a jsou technicky velmi zdatné, ale zároveň nemají dostatek zkušeností z reálného světa a nedokážou dobře rozpoznat potenciální rizika," vysvětluje Kopecký.

* Jak kyberšikanu rozpoznat?

* Na co si dát na internetu pozor?

* Kde hledat pomoc?

* Jak riziku kyberšikany předcházet?

* Jak se k nebezpečnému fenoménu staví české zákony?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu INSTINKT, které je právě v prodeji.

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ