Sedm z deseti Čechů se bojí chudoby, ukázal průzkum

Domácí
20. 8. 2016 05:45
Lidé se bojí finanční tísně a chudoby (ilustrační foto).
Lidé se bojí finanční tísně a chudoby (ilustrační foto).

Sedm z deseti Čechů má obavy spojené s budoucností. Nejvíce se lidé bojí finanční tísně a chudoby, tyto obavy velmi silně nebo silně pociťuje 62 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pioneer Investments. Strach z chudoby mají častěji ženy, lidé s nižším vzděláním a respondenti ve věkové skupině 30 až 44 let.

Výsledky průzkumu odhalily také obavy, které českou populaci trápí kvůli aktuální situaci v Evropě a ve světě. Na předních příčkách žebříčku nejistot se objevily obavy z uprchlické krize (62,5 procenta) a terorismu (60,5 procenta).

Více než polovina respondentů cítí nejistotu a strach i z dlouhodobé nemoci (54 procent) či z dalšího politicko-ekonomického vývoje v Evropě a ve světě (56 procent). Obavu z válečného konfliktu a ztráty svobody má 51 procent respondentů, ztráty zaměstnání se bojí 54 procent a nejistotu a strach z rozpadu partnerského vztahu a ze samoty pociťuje 37 procent lidí. Ve výčtu dalších obav se nejčastěji objevoval strach ze závislosti na alkoholu, kouření nebo hracích automatech a také strach ze smrti blízkých a obavy o budoucnost dětí.

"Průzkum ukázal, že jednou z nejsilnějších obav je právě ta z finančního strádání a chudoby. Současná konzumní společnost potřebu finanční jistoty ještě umocňuje. V podvědomí zasunutá obava z nejisté budoucnosti, ať už jde o vyhlídky na penzi, či třeba o finanční zajištění potomků, pak může hlodat i v hlavách jinak spokojených lidí," uvedla ředitelka marketingu Pioneer Investments ČR Dana Kryńska.

Výrazné zlepšení své finanční situace v horizontu pěti let očekává 42 procent Čechů. Naopak desetina je přesvědčena, že se jejich situace v příštích pěti letech zhorší. Z průzkumu dále plyne, že klíčem k pozitivnímu vlivu na osobní finance může být vzdělání. Třetina Čechů je přesvědčena, že právě vzdělání je cestou k lepšímu životu, zejména pokud jde o uplatnění v práci, společenské postavení a lepší finanční situaci.

Pozitivní vývoj své finanční situace očekávají především mladí do 29 let (64 procent), ve věkové skupině 45 až 60 let počítá s výrazným zlepšením finanční situace jen 13,5 procenta lidí. Stejný podíl respondentů nečeká v této oblasti žádnou převratnou změnu.

Větší význam vzdělání přikládají častěji muži a vysokoškoláci. To, že vyšší vzdělání má nesporné výhody, tvrdí šest z deseti Čechů. Zároveň jsou však toho názoru, že to není jediný předpoklad úspěchu. Téměř sedm procent lidí se domnívá, že vzdělání nic nezmůže a je třeba snažit se jinak.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ