Činžovní dům v pražských Dejvicích za desítky milionů korun nezíská šéf lidovců Cyril Svoboda, nýbrž charitativní spolek Domov svaté Rodiny. Soud rozhodl, že platná je až druhá závěť, kterou sepsala původní majitelka rok před smrtí.
Více než rok se vlekl spor mezi lidoveckým předsedou Cyrilem Svobodou a charitními spolky. Politik se před soudem domáhal zrušení závěti, kterou krátce před smrtí sepsala restituentka Marie Kaprálková a v níž odkázala svůj nemovitý majetek Domovu svaté Rodiny a Nadaci Jedličkova Ústavu. Svoboda ale vytáhl o šestnáct let starší testament, podle něhož přiřkla jeden z domů Kaprálková právě jemu.
Ve středu po téměř sedmihodinovém jednání konečně padl verdikt. Soud řekl, že platná je závěť, kterou Marie Kaprálková podarovala dobročinné organizace. "Soud považuje za prokázané, že zůstavitelka Kaprálková netrpěla žádnou duševní nemocí," odůvodnila rozsudek soudkyně Petra Androšová, v pořadí třetí soudkyně, která případ sporného dědictví řešila.
Lidovecký předseda se přitom snažil dokázat, že se Kaprálková před smrtí neorientovala v čase ani v prostoru a že k sepsání poslední vůle ji přinutili manželé Kopečtí. Soudkyně vyvrátila i další námitky žalobce Svobody. Kromě tvrzení, že žena nebyla v době sepsání závěti zdravá po duševní stránce, také zpochybnil pravost jejího podpisu na úředním lejstru. "Závěť nemá žádné formální nedostatky a podpis na ní je podle všeho pravý," konstatovala soudkyně.
Rozsudek zatím není pravomocný, Svoboda už oznámil, že se nejspíš odvolá. "Takové rozhodnutí jsem čekal. Vytváří se tady obraz hamižného Cyrila, a proto jsem naopak neočekával žádnou statečnost," komentoval rozhodnutí soudu. Přesto křesťanský demokrat nemusí pociťovat tak velké zklamání: i ve druhé závěti na něj restituentka pamatovala milionem korun.
K TÉMATU: Pře Svobody o milionový dům. Čeká se na svědkyni
Svoboda se přetahuje o činžák s charitním spolkem
Čtyřpatrovou budovu v hodnotě 50 až sta milionů korun odkázala Svobodovi v roce 1992 jeho známá Marie Kaprálková. V listopadu 2004, tedy ve svých dvaadevadesáti letech a rok před smrtí, sepsala Kaprálková novou závěť, v níž svůj majetek rozdělila mezi Domov svaté Rodiny, Nadaci Jedličkova ústavu a její vzdálené příbuzné, manžele Aleše a Boženu Kopecké. Dejvický dům podle tohoto dokumentu připadl charitě.
Z obrany do útoku
Šéf lidovců si ze soudní soudní síně neodnesl jen prohru. Advokátce manželů Kopeckých se podařilo na politika vrhnout stín podezření. Soudu totiž ukázala dva dopisy. V prvním listu z roku 1991 nabídl otec Cyrila Svobody, lékař Karel Svoboda, staré paní synovu pomoc s restitucí. Jako odměnu za službu si Svoboda starší řekl o dům pro svého syna. Svoboda junior s výpomocí neměl problém: v té době totiž působil jako poradce místopředsedy a poté předsedy federální vlády pro problematiku restitucí.
Pod druhým dopisem, jenž soudu předložila advokátka, byl podepsán sám Cyril Svoboda. Kaprálkové v něm popisuje stav restitučního řízení a v závěru přiznává, že má zájem o jeden z jejích domů. "O tom otcově dopise jsem nic nevěděl," bránil se Svoboda. Své autorství v případě druhého nepopírá. "Žádný nátlak jsem v něm ale na paní zůstavitelku nečinil."
Právě včas
Během středečního jednání bylo patrné, že nervozita mezi účastníky roste. Když například ke svědeckému pultu přistoupila svědkyně Soňa Adamová, která jako jediná potvrzovala Svobodovu verzi, že Kaprálková byla zmanipulovaná, na lavici žalovaných bylo slyšet projevy nesouhlasu. A stejně tak dělal odmítavá gesta Cyril Svoboda, když své vzpomínky na Marii Kaprálkovou líčila před soudem mladá dívka, která k ženě chodívala uklízet. Svým svědectvím dala za pravdu čtveřici žalovaných.
Ačkoli Svobodův právní zástupce požadoval po soudu provedení dalších důkazů - například znalecký rozbor písma Kaprálkové - soudkyně se rozhodla další protahování sporu nepřipustit. To, že se v případu rozhodla, přivítaly především charitní organizace.
"Průtahy v jednání nás samozřejmě poškozovali. Zvláště nyní, v obobí krize, je pro nás obtížné získat dostatek prostředků, abychom byli schopni nadále podporovat již běžící a fungující projekty," řekla šéfka Nadace Jedličkova ústavu Šárka Jakoubková. "Postupně omezujeme i rozsah pomoci jednotlivým žadatelům," dodala. A ředitel Domova svaté Rodiny Antonín Szwanczar se k ní připojil. "Chybí nám příjmy," posteskl si.
Foto: Lucie Pařízková a Jan Zatorsky