Šéf Madety: Pomazánkové máslo budu vyrábět dál!

Domácí
18. 10. 2012 12:28
Ředitel mlékáren Madeta Milan Teplý. Na vývoji produktu s třicetiletou tradicí se podílel, hodlá verdikt EU ignorovat. Ať nás jako Madetu klidně soudí, říká.
Ředitel mlékáren Madeta Milan Teplý. Na vývoji produktu s třicetiletou tradicí se podílel, hodlá verdikt EU ignorovat. Ať nás jako Madetu klidně soudí, říká.

Případné přejmenování pomazánkového másla zmate zákazníky a zvýší náklady výrobců, shodují se mlékaři poté, co Česko ve čtvrtek u evropského soudního dvora prohrálo v letitém sporu o tento výrobek. Výrobek se podle soudu bude muset přejmenovat, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Mlékařům se verdikt nelíbí. Jednou z alternativ nového názvu výrobku je název "České pomazánkové". Největší tuzemská mlékárna Madeta chce vyrábět pomazánkové máslo dál navzdory verdiktu soudu.

Anketa:

Restrikce týkající se názvu "máslo" slouží mj. k tomu, aby se v regálech obchodů pod tímto názvem neobjevovaly "šizené" produkty či margaríny. Přesto má české "pomazánkové máslo" dlouholetou tradici. Souhlasíte s postojem EU, že obal s nápisem "máslo" má skrývat výhradně potraviny obsahující 82 procent mléčného tuku?

České ministerstvo zemědělství (MZe) text rozsudku analyzuje. Pokud dá analýza za pravdu soudu, zahájí kroky ke změně vyhlášky pro mléko a mléčné výrobky, která je podle verdiktu v rozporu s bruselskými předpisy. Změna vyhlášky by trvala několik měsíců, uvedl ve čtvrtek úřad.

Minimálně do té doby budou moci výrobci prodávat výrobek pod původním názvem a měli by tak relativně čas na změnu názvů na obalech či v reklamě. Úřad podle ministra zemědělství Petra Bendla bude analyzovat, zda verdikt dává Česku ještě nějaký prostor pro uznání názvu výrobku s více než třicetiletou tradicí. "Pokud ano, určitě jej využijeme," dodal ministr.

"Kdyby se ten výrobek jmenoval jinak, může se stát, že výrobci nebudou muset respektovat jeho tradiční parametry, a mohl by se vytratit z trhu úplně," řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Mlékaři se podle něj budou snažit ještě využít možné opravné prostředky. Pokud budou muset výrobek s více než třicetiletou tradicí přejmenovat, jeden z možných názvů je podle Kopáčka "České pomazánkové".

Podle ředitele Choceňské mlékárny Pavla Marka by případné nucené přejmenování pomazánkového másla přineslo problémy pro zákazníky, kteří budou mít problém se ve zboží zorientovat. Problémy budou mít i výrobci, kteří budou muset zboží přebalit a s tím souvisí zvýšení nákladů. "Nejen my, ale i další výrobci budeme dál postupovat tak, aby se z pomazánkových másel nestaly 'roztíratelné tuky'. Budeme hledat další řešení," podotkl Marek.

"Tohle je obraz neschopnosti českého zastoupení v Bruselu, já na to nemohu reagovat slušně," řekl novinářům předseda představenstva Madety Milan Teplý. Madeta podle něj nebude mít žádné ztráty, obaly zpracuje a bude rozhodnutí ignorovat. "Klidně ať nás soudí u bruselského soudního dvora jako Madetu. My jsme se podíleli na vývoji toho výrobku, budu to vyrábět dál," dodal bezprostředně po vynesení verdiktu.

Na změnu ministerské vyhlášky čekají také obchodníci. "Čekáme na kroky státu, které budeme respektovat. Předpokládáme, že MZe si zjistí u výrobců, jak dlouhou dobu potřebují na reakci, aby netratili," řekl mluvčí řetězce Tesco Jan W. Dvořák.

Někdo nedá na "pomazánkové máslo" dopustit, jiný jej považuje za komunistickou náhražku a s verdiktem EU souhlasí. Nicméně ministr zemědělství Petr Bendl hodlá zažádat o výjimku, pokud k tomu ještě Brusel dá prostor (ilustrační foto).U lucemburského tribunálu Česko v roce 2010 zažalovala Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel. Podle nich ale výrazem "máslo" je možné označovat pouze ty produkty, u nichž mléčný tuk tvoří nejméně 80 procent. Problém je v tom, že české předpisy jsou mnohem tolerantnější, neboť umožňují toto označení používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku.

Česko musí vyhovět rozsudku v co nejkratší době. Pokud tak neučiní, může ho komise znovu zažalovat. Tentokrát však může rovněž navrhnout, aby soud rozhodl o uvalení peněžitých sankcí.

Češi se už dříve pokusili pro pomazánkové máslo vyjednat výjimku, kterou však komise zamítla. Praha neuspěla ani s žádostí o tom, aby pomazánkové máslo dostalo označení zaručená tradiční specialita. To je udělováno za účelem propagace tradičních produktů se specifickým charakterem a chuťovými a technologickými vlastnostmi.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ