Vyjednávání o důvěře pro kabinet Jiřího Rusnoka skončilo konfliktem v ČSSD. Je to strategie prezidenta Miloše Zemana a Rusnokovy vlády, jak sociální demokracii "maximálně rozebrat". V rozhovoru to řekl předseda ODS Martin Kuba. Podle něj se prezident snaží tak trochu ponižovat i strany bývalé koalice tím, že po nich chce 101 notářsky ověřených podpisů. Podle Kuby strany bývalé koalice svoji většinu ve Sněmovně ve středu prokážou.
Kubu úterní rozhodnutí ČSSD podpořit Rusnokovu vládu nepřekvapilo. "Poslední dny ukazovaly, že to takhle skončí. Že to skončí konfliktem ve straně. Je to jedna ze strategií Miloše Zemana a vlády maximálně rozebrat sociální demokracii," řekl Kuba.
Úřadující předseda ODS, který vede stranu po odchodu expremiéra Petra Nečase, považuje požadavek prezidenta na 101 ověřených podpisů koaličních poslanců za "tak trochu ponižování koalice". "Je také smutným vzkazem, že by jméno poslance mělo hodnotu jen tehdy, pokud ho ověří notář. Tento model nepreferuji a myslím, že jsme schopni velice účinně podporu 101 poslanců deklarovat," konstatoval.
Pokud by strany bývalé koalice s kandidátkou na premiérku Miroslavou Němcovou (ODS) dostaly možnost sestavit kabinet, jsou podle Kuby schopny vládu obnovit velmi rychle. O možných jménech ale zatím mluvit nechce.
Širší vedení ODS v úterý oznámilo, že všech 50 poslanců strany bude ve středu hlasovat proti vyslovení důvěry Rusnokově vládě. Proti bude i TOP 09 a LIDEM. Úřednický kabinet naopak bude mít podporu ČSSD, KSČM a VV. Důvěru by tak získat neměl.