Omezení přístupu českých občanů na rakouský pracovní trh skončí podle předpokladů v květnu příštího roku. V Praze to dnes potvrdil šéf rakouské diplomacie Michael Spindelegger.
Po jednání s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem pochválil nynější česko-rakouské vztahy, které jsou podle něj nejlepší v historii. Kohout svému rakouskému protějšku slíbil, že při výstavbě dalších jaderných reaktorů bude ČR své plány Rakousku sdělovat a otevřeně s ním komunikovat.
ČTĚTE TAKÉ: Prezidentem Rakouska zůstane Heinz Fischer
Češi v platech doženou Rakušany až v roce 2038
"S prvním květnem 2011 to vstoupí v platnost a na tom se nic nezmění. Jsme na to dobře připraveni," komentoval Spindelegger termín, kdy má být zrušeno omezení pro české pracovníky v Rakousku. Připomněl, že platy v Česku se během doby, kdy Rakousko ochranu svého trhu požadovalo, zvýšily.
Rakousko si po vstupu nových členských zemí do EU vyžádalo přechodnou ochranu svého pracovního trhu. Rakousko a Německo jsou posledními členskými státy unie, které si pracovní trh chrání. Možnost omezení trhu využily na maximum. Nejpozději v květnu 2011 přechodné opatření už podle unijní dohody musí skončit. V Rakousku ale zaznívají i hlasy, že je třeba pracovní místa pro Rakušany dále bránit.
Kohout i Spindelegger si dnes chválili vzájemnou podporu při jednáních v EU a otevřenost v bilaterálních vztazích. Podle Kohouta hovořili také o zapojení Česka do Dunajské strategie, kterou Rakousko prosazuje. Členským zemím EU okolo Dunaje má projekt pomoci čelit společným problémům a koordinovat rozvoj regionu.
Česko-rakouské vztahy v minulosti poznamenaly střety kvůli bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Spory se vedly i o poválečný odsun sudetských Němců. Po vstupu do Evropské unie tyto citlivé problémy poněkud ustoupily do pozadí. Občas je ale znovu rozvíří vyjádření některých rakouských či českých politiků.
Například v březnu vyvolal pozdvižení rakouský prezident Heinz Fischer, když v pozdravu pro rakouské sudetské Němce označil československé poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše jako "těžké bezpráví" a zdůraznil, že země EU tyto dekrety "nelegalizovaly" ani výjimkou z Listiny základních práv Evropské unie. Fischer byl před dvěma dny znovu zvolen rakouským prezidentem.
Kohout dnes zopakoval, že česká diplomacie považuje otázku dekretů za uzavřenou a nechce se k ní vracet. "ČR nevidí důvod projednávat na politické úrovni otázky minulosti," řekl. Se Spindeleggerem se shodl na tom, že by se česko-rakouské vztahy měly věnovat mnohem více budoucnosti než historii.
Ministři zahraničí hovořili také o dálničním spojení Brna a Vídně. Kohout k tomu poznamenal, že zatímco dříve Česko tlačilo na Rakousko, aby začalo dálnici stavět, nyní z finančních důvodů opadl entusiasmus spíše na české straně. V letošním roce podle něj na projekt nejsou ve státním rozpočtu vyčleněny žádné peníze, bude ale prý usilovat o to, aby na něj myslel rozpočet na příští rok.
Foto: ČTK