Šéf rakouské diplomacie: <span>Omezení práce Čechů</span> skončí

Domácí
27. 4. 2010 15:59
Michael Spindelegger s Janem Kohoutem.
Michael Spindelegger s Janem Kohoutem.

Michael Spindelegger s Janem Kohoutem.Omezení přístupu českých občanů na rakouský pracovní trh skončí podle předpokladů v květnu příštího roku. V Praze to dnes potvrdil šéf rakouské diplomacie Michael Spindelegger.

Po jednání s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem pochválil nynější česko-rakouské vztahy, které jsou podle něj nejlepší v historii. Kohout svému rakouskému protějšku slíbil, že při výstavbě dalších jaderných reaktorů bude ČR své plány Rakousku sdělovat a otevřeně s ním komunikovat.

ČTĚTE TAKÉ: Prezidentem Rakouska zůstane Heinz Fischer 
                        Češi v platech doženou Rakušany až v roce 2038

"S prvním květnem 2011 to vstoupí v platnost a na tom se nic nezmění. Jsme na to dobře připraveni," komentoval Spindelegger termín, kdy má být zrušeno omezení pro české pracovníky v Rakousku. Připomněl, že platy v Česku se během doby, kdy Rakousko ochranu svého trhu požadovalo, zvýšily.

Rakousko si po vstupu nových členských zemí do EU vyžádalo přechodnou ochranu svého pracovního trhu. Rakousko a Německo jsou posledními členskými státy unie, které si pracovní trh chrání. Možnost omezení trhu využily na maximum. Nejpozději v květnu 2011 přechodné opatření už podle unijní dohody musí skončit. V Rakousku ale zaznívají i hlasy, že je třeba pracovní místa pro Rakušany dále bránit.

Kohout i Spindelegger si dnes chválili vzájemnou podporu při jednáních v EU a otevřenost v bilaterálních vztazích. Podle Kohouta hovořili také o zapojení Česka do Dunajské strategie, kterou Rakousko prosazuje. Členským zemím EU okolo Dunaje má projekt pomoci čelit společným problémům a koordinovat rozvoj regionu.

Česko-rakouské vztahy v minulosti poznamenaly střety kvůli bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Spory se vedly i o poválečný odsun sudetských Němců. Po vstupu do Evropské unie tyto citlivé problémy poněkud ustoupily do pozadí. Občas je ale znovu rozvíří vyjádření některých rakouských či českých politiků.

Například v březnu vyvolal pozdvižení rakouský prezident Heinz Fischer, když v pozdravu pro rakouské sudetské Němce označil československé poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše jako "těžké bezpráví" a zdůraznil, že země EU tyto dekrety "nelegalizovaly" ani výjimkou z Listiny základních práv Evropské unie. Fischer byl před dvěma dny znovu zvolen rakouským prezidentem.

Kohout dnes zopakoval, že česká diplomacie považuje otázku dekretů za uzavřenou a nechce se k ní vracet. "ČR nevidí důvod projednávat na politické úrovni otázky minulosti," řekl. Se Spindeleggerem se shodl na tom, že by se česko-rakouské vztahy měly věnovat mnohem více budoucnosti než historii.

Ministři zahraničí hovořili také o dálničním spojení Brna a Vídně. Kohout k tomu poznamenal, že zatímco dříve Česko tlačilo na Rakousko, aby začalo dálnici stavět, nyní z finančních důvodů opadl entusiasmus spíše na české straně. V letošním roce podle něj na projekt nejsou ve státním rozpočtu vyčleněny žádné peníze, bude ale prý usilovat o to, aby na něj myslel rozpočet na příští rok.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ