Šéf Sazky znal tajnou zprávu. A tlačil na Husáka

Domácí
26. 3. 2007 11:55
Šéf Sazky Aleš Hušák
Šéf Sazky Aleš Hušák

Šéf Sazky Aleš HušákŘeditel společnosti Sazka Aleš Hušák telefonoval loni před Vánocemi policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi a stěžoval si na údajně nezákonné jednání policisty vyšetřujícího kauzu takzvaných videoterminálů. U policejních kontrolorů to poté doložil tajným dokumentem, který detektiv předtím poslal na ministerstvo financí.

Napsal to týdeník Respekt. V případu jde podle něj o podezření z propojení soukromé firmy a představitelů státní správy. Husák minulý týden rezignoval, podle svých slov kvůli mediálním spekulacím o jeho roli v kauze biolíh či únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta.

"Vzbuzuje to velké podezření, že zaměstnanci ministerstva mají vazbu na loterijní společnosti a za státní peníze pracují ve prospěch soukromých společností," cituje týdeník ze čtrnáct dnů starého dopisu, který vyšetřovatel Vojtěch Mujgoš poslal ministru financí Miroslavu Kalouskovi (KDU-ČSL). Ministr přislíbil, že únik citlivého dokumentu prověří.
"Obrátil jsem se oficiální cestou na pana policejního prezidenta, vypovídal jsem na policii, a tak jsem splnil svou občanskou povinnost. Víc k tomu neřeknu," vzkázal přes svého tiskového mluvčího Hušák.

Kdo si hraje, nezlobí  

Policisté se o loterijní videoterminály začali zajímat především proto, že se na ně vztahují jiná pravidla, než jaká zákon stanovuje pro klasické výherní automaty. Zatímco starší stroje mají ze zákona stanovenu výši maximální prohry, nové přístroje toto omezení nemají. Firmy mohou terminály navíc umístit téměř kdekoli. Kvůli tomu, že podepisoval povolení pro provoz videoterminálů, již policie obvinila bývalého náměstka ministerstva financí Tomáše Prouzu. Mujgoš se podle Respektu chystal obvinit úředníky z dozoru nad sázkovými hrami na ministerstvu financí.

Hušák si stěžoval šéfovi policie na to, že "u jistého policisty dochází k nezákonnému jednání". Oba se dohodli na osobní schůzce, na níž se prý vše upřesní - zda se uskutečnila, ale není známo. Ještě před koncem roku dal Husák nicméně pokyn vnitřní kontrole, aby "možné nezákonné postupy" detektiva Mujgoše prověřila.

Hodný "ochránce" úřednic

Šéf Sazky podle Respektu na pozdějším setkání s policejními kontrolory uvedl, že sice nemá důkazy o Mujgošově nezákonném jednání, ale policista je prý nějak "příliš kvalifikovaný a má nečekanou znalost problematiky". Prý se také choval "arogantně ke dvěma úřednicím z oddělení státního dozoru nad loteriemi", což se Hušák údajně dozvěděl, když úřednice při výkonu své funkce navštívil.

Týdeník ale upozorňuje na to, že k návštěvám řadových úřednic ministerstva nemá šéf soukromé společnosti žádný "pracovní" důvod. A už vůbec není jasné, proč je zrovna on musí u prezidenta chránit před "arogancí" policistů. Videoterminály vynášejí stamiliony ročně - ale jen s ministerským liberálním předpisem v zádech. Být rozhodování na obcích, bylo by jich zřejmě mnohem méně.

Foto: archiv   

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ