Šéf Trendu dostal za miliardový tunel sedm let
18.08.2008 11:36 Původní zpráva Aktualizováno 18.08. 14:40
Bývaly šéf fondu Trend Miroslav Hálek byl odsouzen k sedmi letům vězení. Krajský soud v Hradci Králové udělil trest za tunel akcií z fondů Trend a Mercia v hodnotě 1,4 mld. korun celkem deseti manažerům. Šest z nich si má odsedět dohromady 22 let, další čtyři si vyslechli podmíněné tresty.
Čtyři hodiny dnes předseda senátu Luboš Sovák předčítal rozsudek nad deseti manažery spojených s vytunelováním investičních fondů Trend a Marcia. Jejich bývalému šéfovi Miroslavu Hálkovi vyměřil soud vedle sedmiletého trestu také desetiletý zákaz obchodní činnosti. Dalších pět manažerů poslal soud za mříže na tři roky. Vedle toho budou muset obžalovaní zaplatit i stomilionové škody, jež Trendu a Mercii způsobili.
"Uznáváme, že doba byla nelehká, ale nelze souhlasit s názorem, že se jednalo o míru rizika, kterou by se dalo tolerovat,“ odůvodnil pohled senátu Sovák s narážkou na divoká devadesátá léta, kdy k nezákonným transakcím došlo. Navíc připomněl závěr znaleckých posudků: obchodovaly spolu majetkově i personálně úzce propojené společnosti.
Soud rovněž popsal jeden z nejčastějších scénářů vyvedení majetku z investičního fondu: cenné akcie Trendu byly prodány do jiné společnosti přímo ovládané manažery kolem Miroslava Hálka. Místo zaplacení kupní ceny však putovala na účet fondu jen záloha. Zbytek peněz na účet Trendu nikdy nedorazil. Tímto způsobem si manažeři „posílali“ akcie třeba Telecomu, Chemopetrolu, pardubické Synthezie nebo pražské Kotvy.
Hálek: Vyšetřování je zmanipulované
"Rozsudek potvrdil naše závěry,“ uvedl státní zástupce František Fíla. Soud totiž uznal schémata načrtnutá obžalobou, která manažeři používali při nevýhodných obchodech. "Trend a Mercia prodávaly akcie a dostávaly za ně drtivou menšinu kupní ceny,“ popsal Fíla jedno z nich. Postiženo nezákonným výprodejem mělo být až několik desítek tisíc akcionářů. Žalobcům se podařilo část majetku rozprodaného fondu zajistit. "Je to zhruba sto milionů korun a akcie firmy Kotva,“ dodal státní zástupce.
Zaskočen verdiktem soudu opouštěl jednací síň hlavní obžalovaný Miroslav Hálek. "Celé trestní stíhání bylo od začátku manipulováno. Podobu spisu ovlivňovala policie v průběhu vyšetřování,“ řekl Hálek, který se zcela jistě proti sedmiletému trestu odvolá. Podle něj jsou součástí spisu i zfalšované dokumenty. "Znalecký posudek je neodborný. Osoby, které ho zpracovávaly, nic nevědí o kapitálovém trhu,“ zpochybnil Hálek argumentaci soudu i obžaloby.
Nekonečný soudní příběh Historie fondu Trend Trend založili v roce 1991 mezi jinými hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. O čtyři roky později fond koupila za více než 198 milionů korun společnost Královéhradecká brokerská vedená Miroslavem Hálkem. Začátkem roku 2000 poslal královéhradecký krajský soud Trend do konkurzu. Zcizený majetek ve výši přes miliardu korun se později podařilo soudně zablokovat.
Kauza fondů Trend a Mercia je jedním z největších případů tunelování v Česku. Před soud se dostala po devíti letech vyšetřování. Trestní spis má asi 20 000 stran a obžaloba čítá několik stovek stránek. Vyšetřování případu provázely komplikace, například bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se roku 2000 z dosud neznámých příčin zastřelil. Bývalý hradecký žalobce Vladislav Kusala, který na případ dohlížel, ve stejném roce na funkci rezignoval. Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních, v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.