Šéf ÚOOZ odmítl tvrzení, že útvar zanedbal metanolovou kauzu

Domácí
29. 2. 2016 13:18
Robert Šlachta.
Robert Šlachta.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta odmítl, že by jeho detektivové zanedbali takzvanou metanolovou kauzu, při níž přišlo o život 48 lidí. V prohlášení tak reagoval na videonahrávku, kterou před svou sebevraždou pořídil někdejší člen ÚOOZ Stanislav Švábenský a o níž se objevily zprávy v médiích.

Bývalý elitní policista Švábenský spáchal sebevraždu loni v létě poté, co ho soudy pravomocně potrestaly šestiletým vězením za korupci. Podle verdiktu přijal 450 tisíc korun a nové auto za vynášení informací ze spisu. Svou vinu odmítal, trest považoval za mstu. Lidové noviny uvedly, že v šestihodinovém videozáznamu popsal poměry v brněnské a zlínské expozituře ÚOOZ a poukázal na těsné vztahy policistů s podsvětím. Mimo jiné prý řekl, že už nemá sílu ani prostředky bojovat proti policejní a justiční mafii.

Šlachta sdělil, že pokládá za nedůstojné vést nad nahrávkou veřejnou mediální diskusi, musí prý ale zareagovat na dvě konkrétní obvinění.

"Jednoznačně a důrazně odmítám jakékoli náznaky obvinění, že by snad náš útvar svou nečinností měl na svědomí lidské životy v takzvané kauze metyl. Toto obvinění je absurdní a urážející. Neexistuje žádný záznam o tom, že by pan Švábenský přinesl již v roce 2010 nějaký poznatek ke kauze, kterou se mimochodem ani později nezabýval náš útvar, ale speciální tým Policejního prezidia," uvedl Šlachta.

Švábenský přišel k ÚOOZ v září 2009, z útvaru podle Šlachty odešel na vlastní žádost k jiné policejní složce v červnu 2011. Šlachta uvedl, že Švábenský přinesl v únoru 2010 informaci, která upozorňovala na možné daňové úniky a padělání kolků na lihoviny. Věc prý již v té době ÚOOZ šetřil a neměla žádnou souvislost s pozdější kauzou metyl, která se váže k roku 2012. První případ se totiž týkal černého obchodu s lihem a možných utajených skladů nezdaněného lihu, tedy nikoliv pančování lihu metanolem, kvůli němuž zemřela téměř padesátka lidí a řada dalších přišla o zdraví.

Šlachta zároveň odmítl i tvrzení, že Švábenský jako první poukázal na praktiky takzvaného Toflova gangu, jenž vydíral podnikatele a v němž figurovali bývalí brněnští policisté. "Neexistuje žádný záznam či svědectví o tom, že by pan Švábenský přinesl k této kauze nějaký poznatek. Nebyl ani součástí týmu, který se věcí zabýval. (...) Je třeba připomenout, že věc byla projednána u soudu a následně padly i vysoké tresty odnětí svobody," napsal.

Nahrávkou Švábenského se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Toto plně respektujeme a osobně věřím v brzký závěr, který dá na všechny otázky jednoznačné odpovědi," dodal Šlachta.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ