Když se na norské policisty snesla vlna kritiky kvůli pomalému zásahu proti vraždícímu střelci, velitel tuzemského Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman se jich zastal. O tom, že odhalit podobného osamělého teroristu by bylo v Česku velmi nesnadné a o finančních problémech elitní speciální jednotky mluví v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Norská policie je kritizovaná za to, že jí výjezd na ostrov Utøya trval dvě hodiny. Vy jste v médiích tvrdil, že by URNA na tom byla podobně. Pokud si však vzpomínám, tak jste mi před lety tvrdil, že do hodiny musíte být kdekoli v republice. Co z toho je tedy pravda?
To jsme si asi špatně rozuměli. My do hodiny vyjíždíme v noci ze základny. Musím stáhnout lidi a ti mají povinnost z domova urychleně přijet, nafasovat věci v pohotovostním skladu a vyrazit. Pokud se jedná o zásah norských kolegů, tak například v Krkonoších bychom nebyli rychleji, než byli oni z Osla na tom ostrově (ostrov Utøya, na němž Breivik postřílel 68 lidí, pozn. red.).
V posledních hodinách se v souvislosti s reakcí policie na tragický útok Anderse Breivika objevují zajímavé informace. Například o tom, že piloti vrtulníků měli zrovna dovolenou. Jak je to u nás? Přemísťujete se jenom auty, nebo i vrtulníky?
Kdysi dávno jsme používali policejní vrtulníky Mi 17, respektive Mi 8. To je ale hluboká minulost. V současné době policie disponuje pouze vrtulníky pro 13 lidí a pak má Eurocoptery, kam se vejde 6 lidí; to pohotovostní jednotku Útvaru rychlého nasazení nepřepraví. V tomhle směru bychom na tom byli jako Norové v pátek. Existují určité dohody, že k nějakému většímu nasazení by nás měli převézt vojáci, kteří mají velkokapacitní vrtulníky.
Když už jsme u ekonomických faktorů, Útvar rychlého nasazení se údajně potýká s nedostatkem munice 9 mm. Je to pravda?
Kvůli ekonomické situaci je jí nedostatek. Opravdu je to zoufalé, protože munice
Anketa:
Bojíte se, že by v Česku mohlo dojít k podobně šílenému útoku jako v pátek v Norsku?
To, jak to popisujete, vypadá opravdu kriticky. Jak se snažíte přesvědčit nadřízené, aby do vašeho elitního útvaru nalili více peněz?
Na pravidelných poradách na policejním prezidiu na situaci pochopitelně upozorňuji, nejsem ovšem rozhodně sám. I ostatní kolegové mají podobné problémy. Vedení policie se samozřejmě snaží na ministerstvu vyjednat peníze, ale chápu, že když prostě nejsou, tak prostě nejsou.
A co vaši muži? Neutíkají vám kvůli snížení platů?
Zatím nikdo neodchází. My jsme hodně specifická jednotka. Platy se snížily i nám, ale v URNA dělají většinou kluci, kteří to berou i jako hobby. Chtějí cvičit, střílet, pilovat taktiku a podobně. Baví je to. Navíc nejde jenom o bojovníky, ale máme i specializace, jakou jsou třeba policejní vyjednávači.
Dostáváme se k zásadní otázce - jestli se něco podobného, jako nyní zažívají Norové, může odehrát v Česku. V současné době asi není možné, aby policie zkoumala internet tak podrobně, aby zachytila zápisky všech podobných vyšinutých jedinců, nebo se mýlím?
To samozřejmě možné není. Počítačovou kriminalitu mají u policie na starost jednotlivci a ne celé týmy. A když vezmete v úvahu, že se navíc zabývají dětskou pornografií nebo porušováním autorských práv, což se děje mnohem častěji než podobné excesy, tak je šance předem odhalit nějakého podobného člověka, jako byl Breivik, velmi malá.
Kdo je Libor Lochman? |
Libor Lochman vede patnáct českou speciální policejní zásahovou jednotku URNA. Ta působí i při misích v Afghánistánu a spolupracuje s podobnými službami jiných států. Podílí se rovněž na boji proti organizovanému zločinu a bývá nasazována při pátrání po zvlášť nebezpečných zločincích; podílela se třeba na zatýkání Jiřího Kajínka. |