Předseda vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů Michael Kraus svolal mimořádné zasedání členů této rady, jež by se mělo konat v pondělí. Řekl to novinářům v reakci na středeční odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, kterého podporoval. Vědecká rada je odborný poradní orgán ředitele pro badatelskou činnost. O činnost ústavu se přou vládní strany hlavně s opoziční ČSSD.
Kvůli situaci a kvůli údajnému záměru opozice získat pod kontrolu interpretaci dějin rezignoval člen vědecké rady Stanislav Balík. "Mě to nepřekvapuje - a nepřekvapí mě, když další rezignace budou následovat," řekl Kraus. Připomněl, že vědecká rada v březnu vyjádřila znepokojení nad tím, že jeden z členů rady Ústavu pro studium totalitních režimů, sociolog Michal Uhl, zpochybňoval a kritizoval legislativu pro fungování ústavu.
Ústav pro studium totalitních režimů, který byl zřízen zákonem s cílem nestranného zkoumání doby nesvobody, má dvě rady: první je sedmičlenná, je jeho nejvyšším orgánem a může například jmenovat a odvolávat ředitele. Druhou je patnáctičlenná vědecká rada.
Hlavní rada ve čtvrtek odvolala Hermana z funkce s odůvodněním, že nebyla spokojena s jeho prací. Dále rozhodla, že do vypsání výběrového řízení bude funkci ředitelky zastávat Pavla Foglová, která působila jako šéfka Českého centra ve Varšavě v Polsku. "Osobně si velmi cením práce Daniela Hermana a jeho přístupu," dodal Kraus.
Premiér Petr Nečas považuje odvolání Hermana za výhradě politické rozhodnutí, za nímž stojí ČSSD a KSČM. Hraje se podle něj zejména o přístup k archivu dokumentů komunistické Státní bezpečnosti se zjevným cílem ponechat je "uzamčené ve sklepě". ČSSD uvedla, že odmítá zatahování ústavu do politického boje. Nesouhlasí s tím ani rada.
Herman svolal na dnešní odpoledne tiskovou konferenci, k situaci se chce před médii vyjádřit i ČSSD.
Šéf vědecké rady ÚSTR, který podporuje Hermana, svolal zasedání
Domácí
11. 4. 2013 11:24
Odvolaný ředitel Daniel Herman. Do funkce nastoupil v září 2010.
Autor: ČTK Foto: ČTK