Válka státních zástupců
Šéf žalobců Zeman podal nový návrh na odvolání Rampuly
26.03.2012 15:05 Aktualizováno 26.03. 16:13
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), aby odvolal šéfa pražského vrchního zastupitelství Vlastimila Rampulu. Pospíšil má nyní dva Zemanovy návrhy na odvolání Rampuly. První z loňska Zeman nyní doplnil dvěma důvody: kauzou privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) a brífinkem, na kterém Rampula pustil videozáznam z policejní akce v kanceláři náměstka Libora Grygárka.
Zeman se domnívá, že při vyšetřování kauzy MUS "došlo k prodlevám, kvůli nimž se Česká republika připojila coby poškozená se zpožděním". Zveřejnění záběrů mužů vstupujících do kanceláře náměstka Grygárka prý mohlo snížit důvěru veřejnosti v celou strukturu státního zastupitelství.
Zeman podal návrh na odvolání šéfa VSZ už loni v březnu, Pospíšil mu definitivně vyhověl na podzim. Pražský městský soud však Rampulu letos v únoru vrátil do funkce. Podle ministerstva uvedl, že nejvyšší státní zástupce návrh dostatečně neodůvodnil. Soud dodal, že se neprokázalo, že by pražský vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti.
Zeman nyní svoje důvody rozšířil a návrh zpřesnil. Přidal dvě kauzy, kvůli nimž už Rampula čelí kárným žalobám. V případu MUS mu ministr vyčítá průtahy při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc. Druhou kárnou žalobu podal Zeman. Nelíbilo se mu, že pražský vrchní státní zástupce zveřejnil záznam, na kterém neznámí lidé vcházejí v doprovodu Stanislava Mečla pověřeného v té době řízením pražského vrchního zastupitelství v nočních hodinách do Grygárkovy kanceláře. Podle Zemana šlo o tajnou akci bezpečnostních složek. Rampula tvrdí opak.
Původní návrh vytýkal Rampulovi, že vážně porušil povinnosti, když ve více případech nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. Dalším důvodem byl jeho zásah do kauzy údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB), když své podřízené vydal pokyn, aby se na místě neodvolávala proti osvobozujícímu rozsudku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.