Některé rodiny s dětmi v Havířově na Karvinsku dosud nedostaly vyplaceny lednové dávky v hmotné nouzi. Armáda spásy jim proto před několika dny začala rozdávat krizové potravinové balíčky s chlebem, máslem a těstovinami. Lidem už totiž chybějí peníze i na základní potraviny.
"Naštěstí jsme se předzásobili na několik měsíců dopředu, podobné problémy jsme čekali. Teď se snažíme odrazovat naše klientky od nevýhodných lichvářských půjček," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ vedoucí Azylového domu pro matky s dětmi v Havířově Blanka Wlosoková.
Ke zpožděním sociálních dávek v hmotné nouzi došlo v souvislosti s přechodem na nový program výplat dávek, který zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Jaromírem Drábkem (TOP 09). Například v havířovském azylovém domě je nyní 22 matek s dětmi, krizový potravinový balíček využila zhruba polovina z nich. V minulých dnech Armáda spásy nabídla pomoc i rodinám v nouzi, které nebydlí přímo v jejich zařízení.
Je 6. února, jak vypadá situace klientek azylového domu v Havířově? Obdržely už sociální dávky za měsíc leden?
Zatím ne (rozhovor vznikal v pondělí ve 12.30 - pozn. red.). Teď zjišťujeme, kde peníze zamrzly. Peníze byly v některých poslány na adresy trvalých bydlišť klientek, tam si je však pochopitelně nevyzvedly. Existuje varianta, že se peníze vrátily zpátky na poštu. Kontaktovali jsme havířovský úřad práce a čekáme na reakci. Stejně tak budeme postupovat i u klientek z jiných měst.
Jak se s kritickou situací matky s dětmi vypořádávají?
Vzhledem k tomu, že všechny své výdaje mají rozpočítané přesně na korunu a na den, je pro ně i byť jen několikadenní zpoždění při výplatě dávky velký problém. Nevím, co by se s nimi stalo, kdyby nebyly v našem zařízení. Velkým problémem je teď v našem okolí lichva. Spousta maminek se totiž ve snaze o maximální zodpovědnost snaží platit své účty včas. Sklouzávají proto k rychlopůjčkám, čímž si - mnohé nevědomky - přidělávají problémy kvůli přemrštěným úrokům. My však "naše" matky varujeme před rizikem podobných praktik a pomáháme jim. Takže si i díky nám na dluh nepůjčují...
Jak tedy kritickou situaci řešíte?
Armáda spásy má program potravinové pomoci během celého roku. Pokud se lidé ocitnou v nouzi, mohou dostat takzvané krizové potraviny. Pokud by však pomoc nebyla hrazená z intervenčních fondů potravinové banky nebo darů, museli by lidé za potraviny připlácet.
Nabídl pomoc kromě vás ještě někdo další?
Velmi pěkně zareagovala veřejnost. Lidé se semkli a pomáhají spolu s námi. Často stačí, že někdo vidí nebo čte reportáž o naší situaci a hned pošle oblečení, sunar, ale i peníze. Děkujeme za to.
Víte o tom, že by problémy s nevyplacenými dávkami zaznamenaly i v jiných azylových domech v Česku?
Co vím, tak ke zpoždění dávek došlo také v jiných městech a podobných zařízeních nejen v Armádě spásy. V Opavě vznikl projekt Pozvěte svého bližního na čaj, kde mohou lidé nosit věci, jidlo atd., Také v ostatních městech se rozjela charitativní podpora. Lidé nosí oblečení, potraviny do kostelů nebo na avizovaná kontaktní místa.
Co máte v plánu do budoucna, pokud problém s dávkami bude přetrvávat?
Dopředu jsme s touto možností počítali a počítáme i nadále. Jde o velkou změnu systému a způsobu jejich vyplácení (z radnic tato povinnost přešla na úřady práce - pozn. red.), předpokládali jsme komplikace. Připravili jsme se a předzásobili ještě na další dva až tři měsíce dopředu. Jsme připraveni pokračovat tímto způsobem i do dubna, než se celý systém usadí. Je to naše práce, podporovat lidi v nouzi.