Žaloba, kterou na nás kvůli červnové stávce v dopravě podalo ministerstvo financí, je nesmyslná, tvrdí odboráři. Úřad totiž žaluje Českomoravskou konfederaci odborových svazů, což je podle odboráře Jaroslava Zavadila chyba, protože ČMKOS stávku neorganizovala.
"Představte si, že váš soused něco provede a vám dají žalobu," řekl předseda ČMKOS Zavadil. Prvním stupněm hlouposti je podle něj nevědomost. "Já myslím, že pan ministr (financí Miroslav) Kalousek byl tím prvním stupněm hodně poznamenán," dodal Zavadil a zdůraznil, že postup ministerstva ve věci stávky odbory považují za neústavní, protože porušuje právo občanů na stávku.
Žaloba se týká stávky v dopravě vyhlášené na 13. června. V tento den se stávka nakonec nekonala, protože ji Městský soud v Praze předběžným opatřením vydaným 10. června zakázal. Odbory ji musely přeložit na 16. června. Podle soudu nebyla vyhlášena včas. Rozhodnutí o předběžném opatření přitom odborům soud předal přímo před jednáním, které odboráři měli mít s vládou v sobotu 11. června. "My jsme to považovali za podraz," řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.
Tripartita o předdůchodech
Odboráři se v pátek kromě informací o postoji k žalobě Kalouskova úřadu také zmínili o tom, že se 18. srpna uskuteční jednání tripartity (jednání mezi vládou, zaměstnavateli a odbory) o takzvaných předdůchodech, které mají lidem pracujícím v těžkých profesích zaručit dřívější odchod do důchodu, a o daňové reformě. Odbory na jednání chtějí opět nastolit i problematiku takzvaného kurzarbeitu. To je situace, kdy zaměstnanci podniků v potížích zůstávají po nějaký čas doma a část mzdy jim proplácí stát.
Ještě po jednání tripartity hodlají odbory podat pozměňovací návrhy k zákonům reformujícím penzijní systém. Mezi