Měla to být oáza klidu v ruchu hlavního města. Postupně však zeleň z pražské Troje mizí. Musela ustoupit podnikatelským zájmům, které lobují za zastavění atraktivní lokality. Honosné domy zde bují jako rakovina. V případě vily realitního magnáta Luďka Sekyry dokonce v rozporu s územním plánem.
Když si zámožný podnikatel Sekyra vybíral místo pro svoji rezidenci, dal si záležet. Vila na okraji Troje je obklopena zelení a nabízí výhled na Pražský hrad. A podobu luxusní vily si nechal navrhnout od přední české architektky Evy Jiřičné. Jen cena za elektrické rozvody v okázalém domě se vyšplhala téměř na dvacet milionů korun. „Architektonicky půjde určitě o zajímavý projekt, jeden z mých nejcennějších," zasnil se Sekyra nedávno v jednom z rozhovorů.
Kdo je Luděk Sekyra |
![]() * Policejní spis Krakatice jej údajně řadí do skupiny kolem zavražděného mafiánského bosse Františka Mrázka. * V roce 2000 chtěl ovládnout stavební kolos IPS. Za Sekyru tehdy loboval i současný ministr vnitra Ivan Langer. Sekyra nakonec společnost přenechal švédské firmě Skanska; na transakci vydělal miliony korun. |
Kostka místo ovoce
Na parcele číslo 366 přitom neměl nikdy stát ani obyčejný skleník. Ještě v roce 1999 s tím alespoň počítal územní plán. Zmíněný pozemek uváděl jako pěstební plochu, tedy místo pro výsadbu užitkových či okrasných rostlin. A stejně to mělo být i v nové podobě územního plánu. Jenže na ústním jednání si majitelé pozemku vymohli na trojské radnici stavební povolení.
Razítko získali jen čtyři dny předtím, než nový předpis začal platit. A tak v sadařském území mohly vyrůst tři rodinné domky.