"Svoboda a demokracie tady není pro každého, na režimu je stále co měnit," myslí si poslankyně za Komunistickou stranu Čech a Moravy (KSČM) Marta Semelová. V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV byla řeč i o přebírání strategických podniků do rukou státu, o odkazu Klementa Gottwalda, vystoupení z NATO či možné příští vládě s Andrejem Babišem.
Demokratický a komunistický režim podle poslankyně nestojí v protikladu. "Jak by mohl být kapitalistický režim, za kterým je spousta válek a spousta zabíjení pro zisk, politickým režimem?" odpovídá Semelová otázkou na otázku moderátorky, jak by mohl být komunistický režim demokratickým režimem.
Znárodňování?
Sedmapadesátiletá Semelová, která v podzimních volbách povede pražskou kandidátku komunistů, v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV také mluvila o otázce daňového zatížení. KSČM podle ní podporuje progresivní zdanění a vymezuje se proti církevním restitucím.
"Budeme chtít, aby strategické podniky byly v řízení státu," nastínila Semelová pohled na hospodaření státu, který by podle ní měl držet rozhodující podíl v důležitých firmách, jež podnikají například v energetice nebo obchodují s nerostným bohatstvím.
Možností, jak převést tyto podniky do vlastnictví státu, je podle poslankyně víc. Zmiňuje se o vyjednávání o smlouvách a následném odkupu či případně o vzniku nových společností.
"Je veřejným tajemstvím, kolik nám odtéká peněz například tím, že se prodala voda, a tohle by se podle nás mělo vrátit do rukou státu," řekla Semelová. Jako příklad strategického podniku zmiňuje vodohospodářskou firmu Veolia, od níž chce hlavní město převzít zpět správu nad vodou v Praze.
KSČM a padesátá léta
Žádný politický subjekt, který se chce angažovat, by podle absolventky pedagogické fakulty neměl zpohodlnět a "zpanštět". KSČM je podle poslankyně velice aktivní, stranu oživují členové na nejrůznějších úrovních.
V KSČM panuje podle Semelové pestrá směsice názorů. Předseda strany Vojtěch Filip tvrdí, že komunisté jsou z minulosti poučeni. "Nikdy jsem netvrdila, že se nedělají chyby, z nich jsme se poučili," tvrdí Semelová, která únor 1948 označuje za "památné dny". Poučení je prý podle ní dobré pro "nás i ostatní".
Na žádnou konkrétní fatální chybu minulosti si však Semelová nedokázala vzpomenout. "Rozumím tomu, paní redaktorko, že jste ve své práci velmi vytrvalá," věnovala moderátorce úsměv. "Abych pravdu řekla, více se ale soustředím na přítomnost a budoucnost. To si myslím, že se týká lidí a je to zajímavé".
Na otázku, zda odkaz Klementa Gottwalda stále ve straně platí a zda se k němu hlásí všichni komunisté včetně předsedy strany Vojtěcha Filipa, Semelová odpověděla, že na to je třeba zeptat se přímo šéfa komunistů. Semelová se k odkazu Gottwalda hlásila v projevu na Olšanských hřbitovech v roce 2004 při připomenutí narozenin tohoto prvního komunistického prezidenta.
V článku v Haló novinách dříve psala o odsouzeníhodném českém podhoubí fašismu a nacismu. Na otázku, zda si uvědomuje, že druhá světová válka začala společným útokem nacistického Německa a Sovětského svazu na Polsko, skáče Semelová moderátorce Drtinové do řeči. "Já vás přeruším, nás čekají za chvíli volby, myslím, že bychom se měli bavit o těch věcech, které máme ve volebním programu, které jdou do budoucna a které skutečně chceme řešit."
"Jsem proti jakémukoliv fašismu a nacismu kdekoliv na světě," shrnula téma Semelová.
Vystoupení z NATO a vláda s ANO
Měla by České republika vystoupit ze Severoatlantické aliance? Semelová vidí v činnosti vojenské aliance zbytečné zvyšování agresivity a nebezpečí válečného konfliktu. "Podle našeho názoru by vojáci měli plnit obranyschopnost země, a ne být vysíláni do zahraničních misí za cizí zájmy," myslí si Semelová.
Pokud by byl koncept NATO zrušen, vidí poslankyně možnost obranné politiky v mírových jednáních s ostatními zeměmi v okolí.
Vládu s hnutím ANO nechce Semelová zatím předjímat. "Pro nás je důležitý program, podle programové shody se můžeme rozhodovat po volbách," míní Semelová. Do vlády by KSČM vstoupila jen tehdy, pokud by strana získala takové množství hlasů, aby mohla naplňovat svůj program. Byl by pro komunisty přijatelný Andrej Babiš jako premiér? "Nebudu teď říkat ani ano, ani ne, ani s tímhle politikem nebo s tímhle politikem, prostě po volbách, na to je času dost," uzavírá poslankyně.