Opětovný pokus senátorů o prosté zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců nezměnil svou podobu ani po dnešním projednání v senátní ústavní komisi. Důvodem byla snaha neohrozit hladké schválení této ústavní novely ve sněmovně navzdory kritice, že návrh opět představuje jen dílčí řešení.
"V tuhle chvíli asi není příliš rozumné to komplikovat," uvedla předsedkyně komise Jiřina Rippelová (ČSSD). Podle ní by se otázka ztráty mandátu pro zákonodárce odsouzeného do vězení měla řešit až v chystané komplexnější ústavní novele. "Projednali jsme to s kolegy ve sněmovně, nic jiného není jistota, že projde," potvrdil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. "Sněmovna čeká na toto a je na nás, abychom napravili naši vlastní chybu," přidal se místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).
Senát totiž prakticky totožnou poslaneckou novelu ústavy před třemi týdny neschválil, přičemž k přijetí chyběly jen dva hlasy. Příčinou bylo podle zastánců předlohy spíše to, že o předloze tehdy rozhodovalo jen 48 z 81 senátorů. Novelu nepodpořilo 21 členů horní komory.
Senátorský návrh by tak podle jeho tvůrců - předsedy senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) a šéfky senátorů TOP 09 a STAN Soni Paukrtové - měl umožnit reparát za dubnové rozhodnutí. Rychlá změna je nutná kvůli tomu, aby zákonodárci a ústavní soudci neměli větší imunitu než budoucí přímo volený prezident, uvedla Paukrtová.
Proti návrhu se postavil předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS). Považuje jej za nedostatečný krok a přikláněl se k zachování imunity nejen na projevy a hlasování v parlamentu. Pavel Lebeda (ČSSD) novelu odmítl podpořit s tím, že se bývalí zákonodárci mohou stát snadným terčem pomsty mocenských skupin a "média i soudci si na bývalém politikovi rádi smlsnou". Dienstbier ale namítl, že imunita představuje ochranu instituce, ne privilegovanou ochranu politika.
Senát čeká opětovný pokus o zrušení doživotní imunity
Domácí
17. 5. 2012 12:41
Senát (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková