Senát odmítne zasahování Ruska a Číny do vnitřních záležitostí

Domácí
20. 5. 2020 13:52
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Senát asi odmítne zasahování Ruska a Číny do vnitřních záležitostí ČR, které souvisí se sporem o sochu sovětského maršála Ivana Koněva nebo s plánovanou misí senátorů na Tchaj-wan. Přijetí stanoviska podpořil senátní organizační výbor, uvedl místopředseda horní komory Jiří Růžička z klubu Starostů. Senát se bude návrhem zabývat v rámci odpoledního zasedání.

"Považujeme to, co se odehrává v současné době kolem odstranění sochy maršála Koněva nebo v souvislosti s inaugurací tchajwanské prezidentky, za naprosto nepřijatelné," prohlásil Růžička. Místopředseda Senátu tak reagoval na vyjádření zástupců čínského velvyslanectví v Praze, kteří podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) pohrozili nespecifikovanými důsledky za případnou cestu senátorů na Tchaj-wan nebo za vyjádření sympatií k této ostrovní zemi, již Čína považuje za svou součást.

Vláda se k tématu vyjadřuje málo

Vláda se podle místopředsedy Senátu k ruským a čínským tlakům dosud "vyjadřovala velmi málo, formálně nebo povrchně". Za nešťastný označil postoj prezidenta Miloše Zemana. "Místo aby se zastal naší suverenity, ještě ty tendence přicházející z Ruska a z Čínské lidové republiky podporuje. Domnívám se, že to je naprosto nepřípustné a nepřijatelné," dodal.

Kriticky se k postoji Hradu vůči Číně postavili i lidovečtí senátoři. "Projevuje se tu silně pročínská klika, která kazí naši demokracii a náš právní stát," řekl předseda senátního klubu KDU-ČSL Petr Šilar. Vyjádřil plnou podporu krokům, které dělá Vystrčil při sporech ohledně českého přístupu k Číně.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli hackerským útokům z Ruska a také krokům pražských radnic. Nevoli Moskvy vzbudilo i rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Ruské protesty vyvolalo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.

Nejhlasitější je ale ruský odpor vůči odstranění sochy Koněva z Prahy 6. Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, je nyní v depozitáři. Představitelé pražských radnic včetně pražského primátora kvůli ruským hrozbám dostali policejní ochranu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ