Senát schválil přepracovaný plán zahraničních misí české armády pro letošní rok. Ještě ho musí schválit Poslanecká sněmovna, která původní plán loni v prosinci pro odpor opozice i chybějící hlasy koaličních poslanců neschválila. Pro návrh ve středu hlasovalo 49 senátorů, zapotřebí bylo 41 hlasů, tedy nadpoloviční většina.
Senát tak schválil vyslání vojáků dokonce ústavní většinou. Hlasovalo pro něj i šest senátorů z klubu ČSSD. Senát ho nejprve podpořil 48 hlasy, několik senátorů ale hlasování zpochybnilo, a tak se muselo opakovat. Konečný výsledek tedy zněl 49 hlasů pro.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda má nový plán misí. Čeká na souhlas poslanců
Ministerstvo obrany po loňském neúspěchu návrh přepracovalo a plánované počty vojáků, především v Afghánistánu, snížilo. Sociální demokraté se svým hlasem pro mise dosud spojovali zrušení poplatků ve zdravotnictví. Vedení ČSSD ale v polovině ledna oznámilo, že své poslance při únorovém hlasování o osudu vojáků v cizině nebude omezovat. Na zrušení poplatků však Lidový dům trvá stále.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD obrací, poslancům povolí hlasovat pro mise
Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) před senátory prohlásila, že rozsah vojenské účasti činí z ČR plnohodnotného a respektovaného partnera ostatních členských zemí NATO.
Sněmovna se bude návrhem zabývat na schůzi, která začne příští týden. Pokud by parlament návrh neschválil, museli by se vojáci začít stahovat. V prosinci jim totiž kabinet svým rozhodnutím pobyt prodloužil jen do počátku března. Armáda ale upozorňuje, že stažení vojáků by trvalo měsíc až dva a doprava vojenské techniky a materiálu až tři nebo čtyři měsíce.
Čeští vojácí zamíří i mimo Afghánistán
Aktuální návrh počítá například s tím, že v misi ISAF by mělo působit do 480 vojáků a v misi Trvalá svoboda do 100 vojáků. V provincii Lógar by měl být zvýšen počet vojáků na 275. Na základě nizozemské žádosti bude 80 českých vojáků v první polovině roku 2009 pokračovat v ochraně nizozemského provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Uruzgán.
Vojáci ale zamíří i do jiných zemí. Celkem 430 vojáků bude pokračovat v působení v rámci mise KFOR v Kosovu, v ČR bude připravena v pohotovosti záložní rota v počtu do 120 osob. Od května do srpna má 75 lidí včetně pilotů s gripeny střežit vzdušný prostor tří pobaltských zemí a jednotlivci v uniformách české armády se zapojí i do několika dalších pozorovatelských misí ve světě.
Další jednotky mají být připraveny pro možné použití v Silách rychlé reakce NATO, celkem 229 osob, a pro česko-slovenské bojové uskupení EU, v počtu maximálně 1 800 lidí.
Ilustrační foto: ČTK, AP