Školství
Senát schválil zrušení státních maturit. Rozhodne sněmovna
09.12.2010 18:51
Senát přijal návrh na zrušení státních maturit. Pokud ho podpoří i vláda a Poslanecká sněmovna, budou studenti příští rok maturovat jako dosud. Autorem návrhu je dlouhodobý kritik projektu sociálně demokratický senátor Marcel Chládek. Považuje jej za značně předražený, netransparentní a nepřipravený. Návrhem by se nyní měla zabývat vláda a Poslanecká sněmovna. Zda poslanci návrh podpoří, není jasné. Stejně tak není jisté, zda stihne vstoupit v platnost ještě před maturitním obdobím.
"Poté, co proběhla generálka státních maturit, nehodlám na tom návrhu nic měnit. Generální zkouška potvrdila mé pochybnosti a odhalila projekt jako nesmyslný," řekl v Senátu Chládek. Doplnil, že systém pouze zatěžuje školy a učitele administrativou. Zpochybnil i to, že maturity budou objektivním srovnáním. "Učitelé mají hodnotit testy podle vlastní únosné míry. Ta ale může být na gymnáziu dvě chyby a na učilišti deset chyb," podotkl Chládek.
Projekt kritizoval i senátor Jiří Pospíšil (ODS). Podle něho nemůže stejný test srovnávat člověka, který bude historikem, s člověkem, který bude řešit aerodynamiku. "Pojďme toto mimořádně drahé šílenství zrušit," vyzval senátory.Naopak senátor Petr Bratský (ODS) státní maturity hájil. Přečetl expertní analýzu, která upozorňovala na veškeré komplikace, které by jejich zrušení přineslo. Uvedl například, že by parlament musel schválit jiná pravidla, podle kterých se bude státní maturita v červnu řídit. Zmínil se také o tom, že by Česká republika možná musela vrátit peníze, které na projekt získala z Evropské unie. Do roku 2013 může čerpat až 405 milionů korun.
Senátorka Soňa Paukrtová se snažila projednávání návrhu odročit do konce školního roku. O jejím návrhu ale poslanci nehlasovali.
Státní maturity kritizují i odborníci na vzdělávání. Ti poslali premiéru Petru Nečasovi otevřený dopis, chtějí, aby se zasadil o odklad státních maturit. Plošné testování podle nich vede jen k "biflování" a nepostihuje opravdové schopnosti a dovednosti dětí.
Příprava zkoušek stála podle oficiálně uváděných údajů od roku 2000 celkem 342 milionů korun, do příštího roku se zvýší o dalších 285 milionů korun, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Původně měly státní maturity začít v roce 2008, poté v roce 2010. Loni kvůli jejich údajné nepřipravenosti vyšlo do ulic na 7 tisíc studentů, nové zkoušky byly odloženy na jaro roku 2011.
Ministerstvo školství provedlo na podzim generální zkoušku na státní maturity. Ministr školství Josef Dobeš po jejím skončení uvedl, že generálka měla hladký průběh. Do termínu ostrých maturit chce odstranit některé administrativní složitosti.
Studenti mají příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.