Senátní návrh na razantní omezení imunity poslanců a senátorů ve sněmovně neuspěl už v takzvaném prvním čtení. Příslušnou změnu ústavy vrátili poslanci Senátu k dopracování. Senátoři chtěli, aby se imunita napříště vztahovala jen na projevy a hlasování v parlamentu.
Vrácení novely navrhl Marek Benda (ODS). Předlohu označil za úplný a věcný omyl Senátu, byť ji navrhli jeho straničtí kolegové a získali pro ni souhlas vlády. Trestní imunita je podle Bendy v evropských zemích obvyklá a trestní stíhání zákonodárců je podmíněno souhlasem parlamentu.
"To není ochrana jednotlivých poslanců, to je ochrana sboru jako takového. Má sloužit k tomu, aby výkonná moc nemohla svými rozhodnutími tento sbor a jeho rozhodování ovlivnit," uvedl Benda.
Návrh na vrácení podpořilo 116 ze 154 přítomných poslanců. Pro byli všichni komunisté, až na jednoho i všichni občanští demokraté a většina sociálních demokratů; zelení byli proti podobně jako lidovci vyjma ministryně obrany Vlasty Parkanové, která vrácení novely podpořila.
Benda ve shodě se zástupci ČSSD vyčetl senátorům "jistou míru licoměrnosti" za to, že loni zamítli poslaneckou novelu, podle níž se imunita měla vztahovat jen na dobu výkonu mandátu. Benda tuto novelu označil za rozumný kompromis, který by Senát nyní mohl předložit. Nyní je praxe taková, že pokud parlament svého člena k trestnímu stíhání nevydá, je už v daném případě navždy vyloučeno. Kritici poslanecké verze v Senátu ale upozorňovali na délku mandátu a nesmyslnost zahájení stíhání po mnohaleté pauze.
Senátoři podle Zdeňka Jičínského (ČSSD) asi kalkulovali s tím, že žádný návrh na omezení imunity přijat nebude. Pokud by to skutečně chtěli, měli poslaneckou verzi schválit a poté přijít se svým návrhem. Postup horní komory Jičínský označil za "velmi zvláštní a pokrytecký".
"Tento návrh je spíše politickým trikem senátorů za ODS než vážně míněným návrhem," uvedl na adresu senátní předlohy Jeroným Tejc (ČSSD). Důkazem je podle něj odmítavé hlasování některých tvůrců předlohy při vydání vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Tejc také předloze vyčetl, že neobsahuje také návrh na zrušení přestupkové imunity, což ČSSD v Senátu neúspěšně navrhovala.
Senátní novela měla připravit o trestní imunitu také ústavní soudce, které nyní nelze trestně stíhat bez souhlasu Senátu. Kvůli tomu by ale bylo nutné upravit zákon o soudcích, aby se ústavní soudci neocitli v nevýhodnější pozici. I na to mnozí poslanci upozorňovali. Soudci obecných soudů totiž mohou být stíháni nebo zadrženi jen se souhlasem prezidenta.
Návrhů na omezení imunity už bylo v parlamentu několik, ale nikdy neuspěly, ačkoli většina politiků vždy tvrdila, že proti omezení této výsady nic nemá. Poslanci a senátoři se dosud shodli jen tom, že budou moci své dopravní přestupky vyřídit jako běžní občané. Zároveň si ponechali možnost postoupit je imunitnímu výboru pro případ, že by se cítili šikanováni.
Ilustrační foto: Jan Zátorský