Výjezdy politiků
Senátoři mění byznys třídu za "nepohodlnou" ekonomickou
11.02.2011 10:30 Původní zpráva
Další šetření dopadlo na české zákonodárce. Rozpočet na služební cestu tří senátorů do Peru byl původně plánován ve výši téměř tři čtvrtě milionu korun. Jenže kvůli škrtům musel být snížen. "Náklady na cestu klesly o polovinu," uvedl předseda horní komory Milan Štěch. Úspora se našla na letenkách. Z drahé, ale pohodlnější byznys třídy musejí zákonodárci přesednout do levnější ekonomické.
Ještě před rokem přitom na peníze nikdo moc nehleděl a skupinka šesti poslanců se do Peru podívala za částku přesahující jeden milion korun. Tentokrát mají tři senátoři na cestu rozpočet ve výši 347 tisíc. Jak se do něj vejdou?
„Letíme ekonomy, to je největší úspora," přiznal místopředseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Tomáš Jirsa (ODS), který se cesty také zúčastní. Rozdíl je to značný.
Zatímco nejlevnější letenka v ekonomické třídě do Peru stojí zhruba třicet tisíc, tu nejlevnější v byznysu, kde je dvojnásobné místo na nohy, širší sedadla a kvalitnější catering, nepořídí pasažér za méně než osmdesát tisíc korun.
Jde o standard. Nebo o výlet?
Na devítidenní misi do Peru vyrazí senátoři 16. února. Vedle Jirsy se jí zúčastní ještě další dva členové zmíněného senátního výboru Tomáš Kladívko (ODS) a Vladimír Dryml (ČSSD). Co je cílem cesty? Při poslední návštěvě si poslanci vyslechli kritiku třeba za projížďku po Amazonce.
"Je to standardní opětovná návštěva, protože Peruánci teď byli tady. Je dlouhodobě plánovaná, vymyslel a připravil ji ještě bývalý předseda výboru, nebožtík Jiří Dienstbier," reagoval na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Jirsa. Delegace podle něj do Jižní Ameriky cestuje v době, kdy Česko v tamní oblasti zavírá některé ambasády, takže "ten kontakt je tam potřeba udržovat". V Peru je prý také nejvíce se rozvíjející ekonomika Jižní Ameriky. "Máme tam i řadu obchodních zájmů a partnerů, takže se budeme snažit i je do toho programu dostat," vysvětloval Jirsa.
V itineráři české delegace jsou mimo jiné jednání s partnerskými výbory Kongresu Peru a s předsedou Kongresu. Zákonodárci se mají setkat i s představiteli ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany Peru. "Mluvit se bude o boji proti narkomafii, společenských zájmech v těchto věcech. Určitě také otevřeme debatu nad klimatickými změnami, kterých oni se bojí a my jsme k nim trošku skeptičtí," řekl Jirsa.
Nebojí se tedy, že se i senátoři dočkají kritiky za cestu do exotiky? "Vím, že je to na hraně, uvědomuji si, že to provokuje, že je to daleko, ale je to standardní parlamentní cesta a my nemůžeme zase až úplně podléhat tlaku médií na to, co máme dělat. Tak jako Peruánci jezdí k nám, tak jako američtí kongresmani jezdí do Česka, tak prostě my musíme jezdit k nim. Navíc jsme zahraniční výbor. To máme sedět doma?" dotázal se.
Co na misi říkají ostatní?
A co na senátorskou misi říkají na ministerstvu zahraničních věcí a kolegové z dolní komory? Už dříve se ozývaly hlasy, že by své cesty měli vzájemně koordinovat tak, aby se co možná nejvíc ušetřilo.
"Náš výbor konzultuje smysluplnost s ministerstvem zahraničí tak, abychom naplánovali cesty v souladu s koncepcí zahraniční politiky ČR," reagovala na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru Lenka Andrýsková (VV). Navštěvovat by se podle ní měla spíš místa, kde Česká republika nemá ambasády.
Předseda výboru David Vodrážka (ODS) nechtěl misi senátorů komentovat. „Neznám podrobnosti návštěvy," vysvětlil. Stručná byla i reakce ministerstva zahraničí. "Cesta senátorů je otázkou jejich rozhodnutí a svolení Senátu. Zákonodárci skládají účty svým voličům, ministerstvo jim nemůže nic zakazovat ani schvalovat," uvedl v reakci mluvčí úřadu Vít Kolář. Nikdo z nich zjevně o podrobnostech senátorské cesty nic netušil.
V současné době má být sedm poslanců a sedm senátorů v Izraeli. Cestu jim platí Evropská unie. Čeští zákonodárci, tentokrát poslanci, by v budoucnu chtěli zamířit třeba do Číny nebo do Brazílie jakožto ekonomicky se rozvíjejících velmocí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.