Senátoři vyšli vstříc poslancům a narychlo schválili změnu ústavy, která umožní rozpuštění sněmovny a předčasné volby v listopadu. Následující krok je na poslancích, kteří budou hlasovat o svém rozpuštění.
Horní komorou parlamentu v pátek podvečer prošla novela, kterou se mění ústava. Ze 71 přítomných senátorů zvedlo ruku 63, proti byli tři. Pokud se příští týden v úterý poslanci rozpustí, volby by se měly stihnout v náhradním termínu 6. a 7. listopadu.
K TÉMATU: Druhý pokus o volby: poslanci změnili ústavu
Melčák: Nic nevylučuji. Stížnost ale nemohu podat zítra
Předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS) doporučil senátorům pro ústavní změnu zvednout ruku. "Ekonomická krize potřebuje řešení a jediným řešením jsou předčasné volby," řekl.
FOTOGALERII NAJDETE ZDE
Karlu Schwarzenbergrovi (TOP09) se změny ústavy nelíbí, protože neobsahují pojistku v podobě souhlasu prezidenta. "Ustanovení, že "prezident rozpustí" místo "prezident může rozpustit" naruší rovnováhu vlády. Tímto řešením jsme porušili balanci," varoval Schwarzenberg.
Jednání parlamentu dnes připomínalo sprintérské závody. Novelu poslali senátorům kolegové ze sněmovny dnes po třetí hodině odpoledne. Okamžitě se sešel organizační výbor a po něm ústavně právní výbor, který Senátu doporučil schválit novelu beze změn.
Senátoři se připravovali na dlouhé jednání. "Včera večer schválili, že dnes mohou jednat až do 23. hodiny," řekl mluvčí Senátu Petr Kostka. To rozhodně nebývá zvykem.
Podle Miloše Melčáka, který ústavní stížností napadl říjnový termín předčasných voleb, je schválená novela protiústavní. Zvažuje tak podání další stížnosti určené k rukám ústavních soudců. Melčákovi na přijatém zákonu vadí jeho retrospektivnost - tedy fakt, že bude měnit již rozběhlé volební období. Přemysl Sobotka však kontruje: "Na této změně ústavy není nic retrospektivního, není tam tedy nic k napadení."
Foto: Lucie Pařízková