Šestnáct set firem nevyplácelo lidem peníze, na které měli nárok

Domácí
18. 9. 2012 06:15
Mnohé firmy nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy včas (ilustrační foto).
Mnohé firmy nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy včas (ilustrační foto).

Mnohé firmy nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy včas, často jim dávají dokonce na výplatu méně, než na kolik mají nárok. Takové bylo zjištění kontrol, které provedli inspektoři práce. Podobných případů v prvním pololetí zaznamenali téměř 1800. Prohřešky byly zaznamenány téměř v 1600 podnicích. Uložili za to pokuty ve výši přes 2,5 milionu korun, v průměru tedy přes 1391 korun na jeden odhalený prohřešek.

Potrestané firmy podle výsledků kontrol často nevyplácejí mzdu stanoveným způsobem, dávají ji zaměstnancům nižší, než je minimální výše stanovená zákonem, či nevyplácejí příplatky za práci v sobotu a v neděli a za noční směny. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) podrobil podobné praktiky zaměstnavatelů tvrdé kritice. Vyplacení mzdy v pozdějším termínu nebo to, že ji zaměstnanci nedostanou vůbec, je pro lidi velmi stresující faktor, konstatuje.

Porušování zákona ze strany zaměstnavatelů prvním pololetím zdaleka neskončilo, pokračuje i nadále. Jenom v srpnu si na SÚIP stěžovalo kvůli mzdám 357 lidí. Zaměstnanci se však neobracejí jenom na inspekci, ale i na poradenskou linku odborů. "Počet dotazů dokonce kontinuálně roste," řekla Jana Kašparová z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Často se lidé ptají na neproplácení přesčasů, dodala.

Vyskytují se však i případy, že zaměstnavatelé nevyplácejí zaměstnancům peníze vůbec. Podobnou zkušenost má například Eva z Chomutova, která pracuje jako kuchařka. "Už dva měsíce jsem nedostala mzdu, takže nemám ani na to, abych děti vybavila do školy," řekla. Chystá se proto z práce odejít, a to i přesto, že v regionu najde zaměstnání jen stěží.

Zaměstnavatelé ovšem podle SÚIP neporušují zákon jenom u odměňování. V prvním pololetí inspekce zjistila více než 1400 porušení v oblasti pracovního poměru a dohod o práci konané mimo pracovní poměr. Mezi stále se opakující porušení předpisů patří například to, že zaměstnavatelé neinformují zaměstnance o obsahu pracovního poměru nebo jim nevydávají potvrzení o zaměstnání při skončení pracovního poměru. Při jedné kontrole úřad dokonce zjistil, že zaměstnavatel neuzavřel se zaměstnanci písemně pracovní smlouvu. Uložil mu za to pokutu ve výši 300 tisíc korun.

Autor: - pcl - Foto: Profimedia

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ