Sestra z Kundúzu: Bombardování nemocnice mě nakoplo

Domácí
10. 10. 2015 18:30
Zdravotní sestra Jitka Kosíková.
Zdravotní sestra Jitka Kosíková.

Už jsem chtěla s misemi skončit, ale útok v afghánském Kundúzu mi připomněl, jak je naše práce důležitá, říká zdravotní sestra Jitka Kosíková. Nemocnici opustila krátce předtím, než ji omylem vybombardovali Američané.

Co se vám honilo hlavou, když jste se dozvěděla o vybombardované nemocnici Lékařů bez hranic?

Neuvěřitelný šok, lítost, nepochopení. Naskočila mi husí kůže. Když to místo a lidi znáte, když víte, co tam dělají, s jakým nasazením, je to úplně jiný pocit, než když člověk jen zaslechne zprávu v televizi. Nemocnice je pro město a okolí strašně důležitá. Je to jediné trauma centrum v této oblasti a v době, kdy je jí nejvíce potřeba, je zničená. Velmi důležité teď je, aby proběhlo nezávislé vyšetřování, co se vlastně stalo. Nemocnice by měla být podle Ženevských konvencí bezpečné místo pro všechny, kdo potřebují lékařskou péči. A samozřejmě i pro ty, kdo tuto péči poskytují.

Kdy jste tam byla?

Do Afghánistánu jsem odjela začátkem září, ale ze zdravotních důvodů jsem musela rychle v polovině měsíce odletět do Dubaje a pak do Česka. V podstatě týden před útokem.

Mluvila jste s někým z nich, jak na to reagovali?

Byli samozřejmě v šoku, je to nepochopitelné, co se stalo. I tak se snažili dělat, co šlo, aby následky minimalizovali, i když sami byli mnohdy zraněni.

V Afghánistánu jste byla podruhé, za sebou máte i misi například v Jižním Súdánu. Budete se po téhle události více bát?

Spíše naopak. Už jsem jednu chvíli uvažovala, že s tím skončím, ale tohle mě neskutečně nakoplo. Uvědomila jsem si, jak je ta práce důležitá.

Co na vaši práci říká rodina?

Mají strach, to je pravda. Nemohu říct, že bych se vůbec nebála nebo necítila obavu z něčeho neznámého. Když se ale dodržují pravidla, riziko se minimalizuje.

Útok na nemocnici

Letecké bombardování zasáhlo v noci 3. října traumacentrum Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu. Při útoku zahynulo 22 lidí - dvanáct spolupracovníků organizace a deset pacientů. Mezi 37 vážně raněnými bylo 18 pacientů a 19 pracovníků Lékařů bez hranic. Nemocnice je vážně poškozena a nefunkční, pacienti byli převezeni do jiných zařízení. Do Kundúzu měl 3. října vyrazit český chirurg, aby pomohl přetíženému týmu, kvůli útoku ale neodjel.

Lékaři bez hranic přitom jasně informovali všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice, naposledy 29. září, přesto Američané cíl bombardovali po oznámení afghánské strany, že se v místě ukrývají bojovníci Talibanu. Lékaři bez hranic požadují nezávislé vyšetření incidentu. Americký prezident Barack Obama vyslovil pozůstalým po obětech soustrast a omluvil se, podle něho nešlo o záměrný útok, ale o omyl.

* Jak se vyrovnává s utrpením dětí? Čtěte Týden!

* Jaká jsou tam bezpečnostní opatření?

* Kdo hlídá mise Lékařů bez hranic?

* Kdo vyhledává služby Lékařů bez hranic?

* Jak probíhá den na misi, kde se nesmí ven?

* Jak se zájemce na misi dostane?

* Do Evropy teď míří miliony uprchlíků, jak vidí jejich šance se uplatnit na Západě? 

ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 12. ŘÍJNA 2015.

Autor: David JarešFoto: Radek Cihla

Další čtení

Nápis Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací, 29. dubna 2025, Ostrava. Dnes byla zahájena stavba projektu za 2,6 mld. Kč, který má být hotov v roce 2027.

V Ostravě začala stavba centra digitalizace a vědy Černá kostka

Domácí
29. 4. 2025

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ