Sever Moravy dusí smog. Nejvíc špíny je v Těšíně

Domácí
29. 1. 2012 09:14
Smogová situace v Česku se opět zhoršila (ilustrační foto).
Smogová situace v Česku se opět zhoršila (ilustrační foto).

Kvalita ovzduší se vinou smogu v Moravskoslezském kraji znovu výrazně zhoršila. V Českém Těšíně jsou podle měření z nedělního rána maximální hodnoty překročeny víc jak šestkrát. Limit pro množství polétavého prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový. Tamní stanice v neděli okolo 6.00 však naměřila 322 mikrogramů. Od pátku či soboty na několika místech kraje platí signál regulace. Během jeho vyhlášení musejí například průmyslové podniky omezit výrobu.

Českým hydrometeorologickým úřadem byla regulace postupně vyhlášena pro oblast Ostravska, Karvinska a Třinecka. Přidaly se i radnice v Českém Těšíně a Karviné. Tento signál se vyhlašuje, když naměřené hodnoty v celodenních koncentracích překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.

"Žádáme spoluobčany aby minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Omezili spalování pevných paliv a v případě možnosti používali alternativní paliva. Omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť," řekla pracovnice karvinské radnice Jadviga Klementová.

Podobná opatření by měli přijmout i lidé žijící v dalších smogem zasažených oblastech. Na všech 14 stanicích, které byly vneděli ráno v provozu, totiž naměřené hodnoty překročily 200 mikrogramů. A podle internetových stránek ČHMÚ se situace v nejbližší době zlepšovat nebude. "Během neděle nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět pohybovat vysoko nad hodnotou imisního limitu," uvedli hydrometeorologové.

Hned po Českém Těšíně je na tom nejhůře Ostrava-Zábřeh. Tamní stanice zaznamenala v neděli ráno hodnotu 270 mikrogramů na metr krychlový. Naopak nejlépe se dýchá obyvatelům Studénky na Novojičínsku. I tam je ale povolený limit překročen o 156 mikrogramů.

Podle odborníků by za takovýchto podmínek měli nemocní s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidé a malé děti pobývat pod širým nebem po co nejkratší dobu. Dospělí bez zdravotních potíží by se pak měli při pohybu venku vyvarovat zvýšené fyzické zátěže. Řidiči aut by raději neměli vyjíždět, protože emise z automobilů se významně podílejí na zhoršení stavu ovzduší.

"Není vhodné venku sportovat a větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Doporučujeme zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám," doplnil Marek Bruštík z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Za Stačilo! bude kandidovat obžalovaná učitelka Bednářová. Popírá válečné zločiny

Domácí
18. 4. 2025

Kyberzločinci útočili na pražskou Správu služeb, ta se potýká s následky

Domácí
18. 4. 2025
Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ